Görliwood - European Film Location

Nejkrásnější místa natáčení

1. Der Untermarkt (Dolní náměstí)

Dolní náměstí – nejkrásnější místo

Historické centrum je turistickým magnetem Zhořelce a pro filmové týmy jedno z nejproměnlivějších míst. Není divu, že tu bylo natočeno nejvíce filmů. A žánr u toho nehrál roli. Vhodnou kulisu tu našly historické filmy jako „Goethe!“ nebo „Cesta kolem světa za 80 dní“, válečná dramata jako „Zlodějka knih“ a „Hanební pancharti“ nebo i pohádkové filmy jako „Čarodějův učeň“.
Ale i mimo natáčení si místo v srdci starého města každého získá svou pokojnou a přívětivou atmosférou. Můžete se tu procházet podloubími, jíst a pít v kavárnách a restauracích, nocovat v hotelích – a samozřejmě si užít i mimořádné akce, jakou je například Slezský hrnčířský trh. Přesvědčte se sami!

 

 


„Ve Zhořelci najdete velmi mnoho krásných natáčecích míst - od velkoměstských kulis až po venkovské prostředí. Jsou tu kompletně zachovalé ulice z gründerského období, neopravené vily, síňové domy bývalých obchodníků s plátnem a náměstí, které se filmově úžasně hodí do různých staletí.“

Marei Wenzel, lokační manažerka, Czak Wenzel Location, Berlín

2. Der Braune Hirsch (Hnědý jelen)

Foto: Nikolai Schmidt

Hnědý jelen – více filmů by tu natočit nešlo

Ve výrazném rohovém domě na pitoreskním Dolním náměstí se v posledních letech vystřídala celá řada filmových týmů. Zejména při natáčení interiérů může tento historický dům nabídnout své kouzlo a zdá se, že je tu možné všechno: stará lékárna („Čarodějův učeň“), hostinec („Mladý Karel Marx“), hotel („Kapitán“) i pokoj učence („Jak změřit svět“).

U Hnědého jelena můžete také obdivovat první zastávku Walk of Görliwood. Výlohy poskytují vzrušující pohledy do filmového města a jsou částečně vybaveny originálními rekvizitami.

Při komentovaných prohlídkách si mohou filmoví fanoušci v sezóně dům prohlédnout a jsou jistě překvapení množstvím a rozmanitostí prostor.

3. Das Kaufhaus (Obchodní dům)

Obchodní dům – kde je pikolík?

Asi nejhezčí obchodní dům Německa se stal jako „Grandhotel Budapešť“ opravdovou hvězdou. S troškou fantazie můžeme v této nyní prázdné budově stále ještě vidět pikolíka pobíhat po chodbách.
Zvědavci mohou nahlédnout výkladními skříněmi a příležitostně bývá budova i otevřena. Pro historickou látku filmu „Käthe Kruse“ sloužila secesní budova na Demianiho náměstí především pro záběry v exteriéru. A Kate Winsletová jela ve filmu „Předčítač“ kolem obchodního domu jako průvodčí v tramvaji.

Foto: Daniel Hoppe

4. Nikolaifriedhof (Mikulášský hřbitov)

Foto: DIE PARTNER GmbH

Mikulášský hřbitov - ticho může být tak krásné.

Romantický Mikulášský hřbitov se svými historickými náhrobky a hrobkami hrál klíčovou roli v mnohokrát oceněném německo-francouzském filmu „Frantz“. Nedávno tu natáčel i filmový tým německého televizního krimiseriálu „Wolfsland“.

5. Bahnhof (Nádraží)

Nádraží Zhořelec: pozor na kolejích – natáčení  

Secesní nádraží vypadá jako z jiné doby. Možná právě proto si ho tak oblíbili i filmaři. Dramatické a emocionální scény vítání a loučení se tu natáčely například pro německý televizní snímek „Das schweigende Klassenzimmer“ nebo indonézský film „Habibie & Ainun“. Pro lokačního manažera Markuse Bensche je to jedno z nejoblíbenějších míst ve Zhořelci: "Je v dobrém historickém stavu, není nevkusně opraveno a nesetkáte se tu téměř s vandalismem. To je ideální.“

Praví filmoví fanoušci si plánují svůj příjezd do Zhořelce i odjezd vlakem – a sice GÖRLIWOOD EXPRESSem. Tento filmový vlak plošně polepený motivy z natáčení a citáty herců jezdí na pravidelných linkách a úžasně naladí cestující na Zhořelec jako město filmu.

Informace o webu Ochrana osobních údajů Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen