Görliwood - European Film Location

Görliwood Express

Foto: EGZ

Tramvaj v kulisách města filmu

Görliwood se rozjíždí dál! Od 22. září 2020 jezdí po Zhořelci tramvajový vagon číslo 2308 v pestrobarevném designu města filmu. Vozí cestující kulisami města podle pravidelného jízdního řádu Zhořeleckého dopravního podniku (GVB). Projekt iniciovala společnost Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH (EGZ), odpovědná za rozvoj marketingu města. Její jednatelka Andrea Behr vysvětluje: „Celý Zhořelec je městem filmu: od kulis až po obyvatele, kteří podporují filmové produkce. I proto zní motto tramvaje ‚Hvězdou je město‘.“

Tramvaje hrály důležitou roli už v několika filmových produkcích ve Zhořelci, např. v „Předčítači“ nebo ve filmu „Käthe Kruse“. Dopravní podnik tehdy filmařům umožnil leccos. Andreas Trillmich, ředitel Zhořeleckého dopravního podniku, je novým polepem tramvaje nadšený: „Výsledek se nám moc líbí a jsme rádi, že jsme s našimi tramvajemi už mohli hostovat v různých filmech natáčených v unikátních kulisách našeho města. Pro nás ale tramvaj není jen filmovým klenotem, nýbrž s ohledem na klimatické cíle je to ekologický dopravní prostředek důležitý pro mobilitu celého regionu, jehož využití je třeba dále rozvíjet.“  

Další ideou je naplnit tramvaje životem i díky akcím konaným mimo pravidelný provoz.

Fotka: Paul Glaser
Inicjatorzy Andrea Behr (EGZ) i Andreas Trillmich (GVB)
Fotka: Paul Glaser
Citát Ralpha Fiennese z jeho zápisu do Zlaté knihy města Görlitz

Šťastnou cestu s GÖRLIWOOD EXPRESSEM!

Od září 2017 naladí filmový vlak cestující mezi Drážďanami a východním Saskem na návštěvu filmového města Zhořelce.  GÖRLIWOOD EXPRESS ukazuje, co filmové město skutečně znamená: autentickou kulisu a pohostinnost svých obyvatel. To sdělují jak velkoformátové fotografie, tak i citáty filmových hvězd ze Zlaté knihy města Zhořelce, jako např. „Sem se musím zase vrátit!“ od Detleva Bucka.
GÖRLIWOOD EXPRESS jezdí na tratích společnosti trilex mezi Drážďanami a východním Saskem. Téma filmu v něm ožívá i jinak – jsou např. plánována čtení ve vlaku nebo mimořádné jízdy na filmové premiéry ve Zhořelci.
GÖRLIWOOD EXPRESS byl realizován Evropským městem GörlitzZgorzelec GmbH, zemskými drahami a dopravním svazem Oberlausitz-Niederschlesien ZVON za podpory programu „So geht sächsisch“ a města Zhořelec.

 

Křest vlaku

Pozor, pozor! Přijíždí #GÖRLIWOOD EXPRESS! Filmový vlak byl před velkým publikem oficiálně představen a pokřtěn 15. září 2017 na zhořeleckém nádraží.

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen