Zážitek Görlitz

AKCE

Kulturní sezona je tu po celý rok

Görlitz stojí za návštěvu v každém ročním období. Fantastické kulisy města a jezera Berzdorfer See se stanou dějištěm mnoha akcí a učiní z vašeho pobytu výjimečný zážitek. Ať už se jedná o výstavy, kulturní akce a představení, ponořte se do bezstarostné atmosféry.

Procesí křížové cesty

Velký pátek, 29. března 2024

Na Velký pátek se v Görlitz uskuteční tradiční křížová cesta. Cesta začíná ve 13.30 hodin v kryptě kostela svatého Petra a vede po Görlitzské Via Dolorosa se sedmi zastaveními ke Svatému hrobu, nejlépe zachované věrné replice Božího hrobu v Jeruzalémě. Po křížové cestě se zde v 15 hodin koná bohoslužba v hodinu Ježíšovy smrti.

© C. Freudrich

Mezinárodní den památek

18. dubna 2024

Mezinárodní rada pro památky a sídla (ICOMOS) ve spolupráci s Organizací spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila Mezinárodní den památek v roce 1982. Při této příležitosti se město Görlitz jako orgán ochrany památek v Dolní oblasti každoročně podílí nabídkou aktivit.

© Europastadt GmbH

Festival "stre!fen 2024

května 2024

STRE!FEN e.V. pořádá již počtvrté stre!fen23, festival performativního umění v Görlitz-Zgorzelec. Od května do října 2023 budou na veřejných prostranstvích v různých formátech prezentována představení mezinárodních a regionálních umělců. Performance art otevírá veřejnosti pohled na bezprostřední, nejednoznačné a pomíjivé obrazy. Festivalové akce přinesou překvapivé momenty z každodenního života našeho evropského města. Bohatý doprovodný program zahrnující workshopy, výstavu, filmový večer, autorské čtení a přednášku o umělcích nabízí také příležitost k vlastní umělecké aktivitě.

Další informace

© Axel Lange

21. ročník filmového festivalu na Nise

14. květen - 19. května 2024

Každoročně v květnu se na filmovém festivalu v Nise promítají aktuální hrané, dokumentární a krátké filmy ze tří sousedních zemí a z východní Evropy v regionu tří zemí mezi Německem, Polskem a Českou republikou. Zvláštností a jedinečností filmového festivalu na Nise je jeho mezižánrový a třínárodní charakter, kdy se filmy promítají na přibližně dvaceti místech ve třech zemích podél Nisy.
Kromě tří soutěží a různých filmových cyklů nabízí nadnárodní program také akce, jako jsou koncerty, čtení, výstavy a večírky.

Další informace

© Rafael-Sampedro

35. Slezský hudební festival

18. květen - 2. červen 2024

35. ročník Slezského hudebního festivalu nabízí jedinečnou příležitost vychutnat si krásu klasické hudby v nádherném prostředí. Jedná se o pravděpodobně nejstarší festival v Evropě, který je poctou hudbě a regionu. Letos slavíme začátek nové éry.
Program festivalu zahrnuje řadu koncertů, které se konají v historických kostelech, zámcích a památkách v Görlitz a Dolním Slezsku. Návštěvníci se mohou těšit na provedení mistrovských děl renomovaných skladatelů, ale také na objevování méně známých děl. Chybět nebudou ani koncerty mladých talentů, kteří předvedou svou hudebnost a kreativitu.

DALŠÍ INFORMACE

Zhořelecká varhanní noc

Bílá neděle, 19. května 2024

V roce 2023 se bude každoroční Görlitzská varhanní noc opět konat o svatodušní neděli. Varhany v kostelech evangelické městské farnosti a varhany v katedrále sv. Jakuba jsou k vidění. Sluneční varhany v kostele sv. Petra zahájí varhanní noc koncertem a večer ji zakončí.

© Evangelische Innenstadtgemeinde

28. ročník Jazztage Görlitz

25. květen - 8. červen 2024

... Jazz v Görlitz s koncerty v Löbau, Berthelsdorfu, Bad Muskau, Horce a samozřejmě v charakteristických zvukových prostorách v samotném Görlitz. Kulturzuschlag e.V. představuje různé styly jazzu, mezinárodní velikány i nastupující talenty scény, přičemž dovednost a radost z hraní zaručují strhující večery, ať už v bývalé dobytčárně, bývalé hale Waggonbau, klavírní manufaktuře, opevněném kostele, renesančním domě nebo parku.

DALŠÍ INFORMACE

© Friedemann Dressler

19. evropský maraton

9. Juni 2024

V červnu se opět očekává mnoho běžeckých profesionálů, rekreačních sportovců, rodin, tréninkových skupin z Německa, Evropy a dalších "koutů" světa. Kromě známých běžeckých tratí, jako je maraton, půlmaraton a trať na 10 km, nabízí Evropský maraton Görlitz-Zgorzelec rekreačním běžcům také trať na 5 km. Speciálně pro školáky je připraven běh na 2 km. I pro ty nejmenší je připraven běh na 400 metrů.
Z řady tras si mohou vybrat také bruslaři, handbikeři, koloběžkáři a jednokolkáři.

DALŠÍ INFORMACE

JEVIŠTĚ GÖRLITZSEE "WELLENSPIEL"

21. června a 22. června 2024

 

Další informace budou následovat.

© Philipp Herfort Photography

28 VIATHEA

4 července - 6 července 2024

Festival pouličního umění ViaThea je jedním z pevných bodů kulturního kalendáře města Görlitz. Jako mezinárodní umělecký festival je ViaThea lákadlem pro všechny generace. Divadelní skupiny z celého světa představují rozmanitost umění ve veřejném prostoru. Spektrum sahá od legendárních souborů pouliční divadelní scény až po nové objevy. ViaThea se svou žánrovou rozmanitostí od renomovaných po zasvěcené tipy vytváří momenty, které ohromí a pobaví, ohromí, vyrazí dech, jsou poetické nebo experimentální.
Zdarma a venku!

Další informace

© Axel Lange

26. Slezský hrnčířský trh (Tippelmarkt)

20. července - 21. července 2024

Slezský Tippelmarkt je řemeslný trh v tom nejlepším slova smyslu. Jména hrnčířů zde znamenají kvalitu a jedinečnost jejich výrobků. Každý kus je výsledkem láskyplného řemeslného zpracování. Slezský Tippelmarkt překvapuje působivou rozmanitostí. Ať už se jedná o dekorativní nebo užitkové předměty, veškeré zboží lze nalézt v široké škále stylů.
Užijte si dny plné pohostinnosti, slezských zvyků, hudby, tance a kulinářských specialit v srdci starého města Görlitz.

DALŠÍ INFORMACE

© Axel Lange

18. ročník HISTORIK MOBIL s Žitavskou úzkokolejkou

2. srpna - 4. srpna 2024

Znovu je vypnuto! V Žitavských horách houkají staré lokomotivy a funí historičtí parní koně. První srpnový víkend si můžete na kolejích i na silnicích prohlédnout četné rarity z historie saské dopravy. Je to jako živé muzeum dopravy - Historik Mobil . Během víkendu budou na všech větvích žitavské úzkokolejky neustále v provozu speciální lokomotivy a vozy. V rámci Jonsdorfských dnů veteránů se na nádraží a na obecním úřadě v lázeňském městě Jonsdorf představují silniční vozidla, buldočci, nákladní automobily a hasičské vozy. Na nejstarší přírodní závodní trati v Lückendorfu se opět představí řada známých vozidel z historie automobilových závodů.

DALŠÍ INFORMACE

© Mario England

O-SEE Challenge - Mezinárodní krosový triatlon

17. srpna - 18. srpna 2024

24 let nejvyšší výzvy u jezera Olbersdorf před malebnou kulisou přírodního parku Žitavské hory. Prožijte s námi fascinující historii naší O-SEE Challenge od pětičlenné party až po mezinárodně uznávaný vrchol na cross-triatlonové scéně. Po skončení hlavní soutěže předvedou mladíci v neděli své dovednosti v soutěži O-SEE X'Kids Challenge.

Speciální soutěžní atmosféra pro elitní sportovce, závodníky i rekreační sportovce na zajímavých tratích v O-SEE a Žitavských horách a v jejich okolí. Stojí za to se jí zúčastnit, ale také ji sledovat.

DALŠÍ INFORMACE

© Philipp Herfurt Photography

Lužický festival 2024

od 25. srpna 2024

Lužické slavnosti každoročně od konce srpna lákají do regionu tisíce návštěvníků a umělců z celého světa. Kostely, divadla, kulturní centra, zříceniny hradů a průmyslové památky se na tři týdny stanou dějištěm mimořádných uměleckých zážitků.

Na tomto významném projektu se podílí mnoho regionálních partnerů v Sasku a Braniborsku - muzea a obce, památkové objekty, sbírky, parky a univerzity - a společně se těší na festivalovou sezónu v roce 2024.

Další informace

© Paul Glaser

Festival Staré město Görlitz a Jakubský festival Zgorzelec

23. srpna - 25. srpna 2024

Evropské město Görlitz-Zgorzelec slaví poslední srpnový víkend na obou březích Nisy jeden z nejkrásnějších a největších lidových festivalů v regionu.
V jedinečném prostředí historického starého města a v krásném Bulwaru Greckém na břehu Nisy budou vytvořeny různě koncipované programové plochy. Několik scén v centru města nabízí pestrý program, který každoročně přiláká statisíce návštěvníků.

Další informace

© Felix Leda

Den otevřených památek

8. září 2024

V tento den se lidé v Görlitz vydávají na objevitelskou prohlídku některých z téměř 4 000 památek, které jinak zůstávají skryty. 

© Rainer Michel

Dny židovské kultury

Datum bude oznámeno.

Listopad je ve znamení zastavení a vzpomínek, soukromých i společenských. Ústředním datem je 9. listopad: pád Berlínské zdi v roce 1989, vyhlášení první demokracie v Německu v roce 1919 - ale také takzvaná noc pogromů v roce 1938. V Görlitz byla Nová synagoga jedinou v Sasku, která přežila ničivou noc požárů.

Jako Kulturní fórum görlitzské synagogy je tato nádherně zrekonstruovaná budova zvláštním místem vzpomínek. Bohatství židovského života a kultury zde můžete vnímat smyslově.

"Dny židovské kultury" upozorňují na díla židovských umělců v oblasti hudby, umění a literatury.

Další informace

© Pawel Sosnowski

Bruslení v Görlitz

22. listopadu 2024 - 1. ledna 2025

V romantickém prostředí náměstí Obermarkt před kostelem Dreifaltigkeitskirche zve 430 metrů čtverečních krásné ledové plochy malé i velké bruslaře k bruslení. Brusle si můžete půjčit na místě.

Další informace  Görlitz v zimě

© Görlitzer Kulturservice GmbH

Slezský vánoční trh v Görlitz

29. listopadu - 15. prosince 2024

Atmosféra Vánoc uprostřed krásného starého města, rozzářené dětské oči, veselá setkání s rodinou, přáteli a kolegy, svátečně vyzdobené a osvětlené domy, rozmanité hudební vstupy na pódiu a pestré stánky s jedinečným, zčásti ručně vyráběným zbožím a tradičními specialitami - to vše patří k adventnímu období na Slezském vánočním trhu a charakterizuje ho.

Další informace  Görlitz v zimě

© Nikolai Schmidt

Výhled události na rok 2025

Mezinárodní Messiaenovy dny Görlitz-Zgorzelec

15. ledna 2024

Francouzský skladatel Olivier Messiaen dokázal, že hudba nerozděluje, ale spojuje, když během svého věznění v zajateckém táboře Stalag VIII A v Görlitz (dnes Zgorzelec) zkomponoval své mistrovské dílo "Kvartet o konci času" a 15. ledna 1941 ho v táboře poprvé provedl. Kolem 15. ledna se na památku všech, kteří v tomto táboře trpěli a doufali, konají Mezinárodní Messiaenovy dny - festival se špičkovými umělci, který různými způsoby oživuje existenciální sílu hudby.

Další informace

© Jakub Purej

Zhořelecké staroměstké slavnosti, © Felix Leda
Informace o webu Ochrana osobních údajů Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen