Back to Overview

vanoce

Romantické kouzlo Vánoc ve Zhořelci

 

V adventu láká k návštěvě Slezský vánoční trh

Když se přiblíží Ježíšek s poselstvím Vánoc, rozezní pozouny a rozsvítí vánoční strom na Dolním náměstí (Untermarkt), nastává ve Zhořelci vánoční čas. V adventu zve k návštěvě Slezský vánoční trh: umělečtí řemeslníci a obchodníci z Trojzemí tu uprostřed historického centra nabízejí krásné výrobky – ať už jsou to ručně vyřezávané pyramidy, Herrnhutské hvězdy nebo kouřící figurky františků.  Na historickém jevišti tu uslyšíte vánoční koledy a každý den přichází Ježíšek a překvapuje děti drobnými dárky. Všechny malé návštěvníky nejvíce přitahuje vagon, v němž si mohou vyrábět, jesličky, výběh se zvířaty a stan, v němž se předčítá. Je to hlavně milá atmosféra a zaměření na rodiny s dětmi, které dokážou návštěvníky nadchnout a právem zajistily zhořeleckému vánočnímu trhu 1. místo ve velké soutěži vánočních trhů na rádiu MDR Sachsen v roce 2016. 

V bezprostřední blízkosti vánočního trhu zve k návštěvě také řemeslný trh ve Slezském muzeu. V zastřešeném nádvoří tohoto historického domu nabízejí své výrobky řemeslníci a umělci z Německa, Polska a Česka. Můžete tu objevit podmalby na skle, oděvy z vlny, lnu a plsti, šperky z různých materiálů, fotografie, paličkované výrobky a mnoho dalšího.

V adventní době přitahuje návštěvníky také vánoční trh na Poštovním náměstí (Postplatz). Ručními výrobky, táborákem a jedinečnými dobrotami láká rovněž jednodenní rodinný vánoční trh u budovy bývalé chladírny Kühlhaus.

Kdo by chtěl ještě dál hledat tradiční dřevěné figurky pro vánoční výzdobu, ten si přijde na své ve Vánočním domě v ulici Fleischerstraße. Obchody v historickém centru kolem ulice Berliner Straße zvou k nákupu vánočních dárků a v adventu nabízejí hned dvě nákupní neděle.

 

Kluziště uprostřed města  

Zimní akční rozptýlení nabízí kluziště v historických kulisách Zhořelce. Ať už se sem vydáte s kolegy, rodinou nebo přáteli, kluziště na Horním náměstí (Obermarkt) zaručuje nezapomenutelný zážitek. Na čerstvě nabroušených bruslích tu můžete za zvuků hudby kroužit na ledě – a brusle si můžete i na místě zapůjčit. Vedle kluziště, které má 15 x 20 m, se můžete ohřát ve vyhřívané chatě a pozorovat hemžení na ledě u šálku punče.

Také metaná s kotouči na ledě na Dolním náměstí zaručuje napínavé a veselé společně strávené chvíle.

 

Zapojte se na Görlitz.de do adventního kalendáře online a vyhrajte každý den nějaké zhořelecké překvapení!

Klikněte na kalendář a správné okénko. Vyhledejte piktogram v podobě dárku a klikněte na něj. Otevře se Vám formulář, který vyplníte, abyste se zúčastnili výherní soutěže. Ze všech účastníků se denně vylosuje šťastný výherce, kterého budeme informovat a zašleme mu dárek. Hodně štěstí!

Co byste si neměli nechat ujít 

Slezský vánoční trh

30. listopadu – 16. prosince
mj. s programem na jevišti a akcemi jako "17 dní ! 17 jídel ! 17 hodin"
www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de

Kluziště na Horním náměstí (Obermarkt)

23. listopadu – 6. ledna 2019
www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de/eislaufbahn

Velké loutkové divadlo pana Kurta Frankena a historické dětské knihy v Barokním domě na ulici Neißstraße 30

16. listopadu – 28. února 2019 (kromě pondělí)
www.goerlitzer-sammlungen.de

Řemeslný trh na nádvoří Slezského muzea

30. listopadu – 16. prosince, 12 - 19 h
www.schlesisches-museum.de

Vánoční trh na náměstí Postplatz

30. listopadu – 19. prosince, 11 - 19 h

Vánoční trh u bývalé chladírny Kühlhaus

22. prosince, 14 - 20 h
www.kuehlhaus-goerlitz.de

Nákupní neděle

9. a 23. prosince, 13 - 18 h
(9.12.: celé město; 23.12.: centrum a staré město)

Vánoční kulturní program

v chrámu sv. Petra,
mj. varhanní hudba o vánoční noci
www.sonnenorgel.de

v pivovaru Landskron KULTurBRAUEREI,
mj. „Dinner Varieté“
www.landskron.de

v Divadle Gerharta Hauptmanna,
mj. „O du gnadenreiche Zeit", „Die Schneekönigin“
www.g-h-t.de

 

Sakrální Zhořelec

Svatý hrob
www.evkulturstiftunggr.de

Vyzkoušet regionální speciality

V zimě se dá historické město Zhořelec zažít z jeho požitkářské stránky. Při večerní prohlídce vám noční hlídač prozradí leckteré bájné tajemství o tomto městě na Nise. U svařeného vína v jednom z historických klenutých sklepů se pak můžete zase výborně ohřát. Novou sílu pro chladné dny Vám dodá tradiční slezská kuchyně ve Zhořelci i v jeho polském sesterském městě. Rozhodně byste měli ochutnat speciality, jako je „Slezská nebeská říše“, uzené maso s pečeným ovocem a knedlíky, nebo sladké makové koláčky s vaječným likérem (Mohnpiele). Ve zhořeleckých kavárnách a pekárnách lákají takové dobroty, jako je třeba „Lehnická bomba“ (Liegnitzer Bombe). V těchto dnech se také s oblibou peče slezská vánoční klobása podle starého receptu, speciálně kořeněná s jemnou příchutí citronu.

 

Vánoční koncerty v adventu

Celý Zhořelec je naladěn na Vánoce – a k tomu patří i koncertní programy kulturních institucí. Z Divadla Gerharta Hauptmanna na náměstí Demianiplatz i z kulturního centra pivovaru Landskron se o adventu ozývají vánoční tóny. Vyplatí se zajít si na adventní koncerty do impozantního chrámu sv. Petra, který je dominantou Zhořelce. Pravidelně se tu také můžete zaposlouchat do zvuku slavných Slunečních varhan, a to každou neděli ve 12 h.

Kdo by chtěl objevovat další sakrální poklady ve Zhořelci, tomu doporučujeme návštěvu Svatého hrobu, který je zřejmě nejvěrnější kopií svatého hrobu v Jeruzalémě a svědectvím zbožnosti v pozdním středověku. Vyplatí se také vydat se za hradby města do zasněžené krajiny Žitavských a Jizerských hor či Krkonoš.

10 důvodů k návštěvě zimního Zhořelce

Galerie se zastaví, když nad ní umístíte ukazatel myši.

A kdy přijdete navštívit Görlitz?

 REZERVOVAT UBYTOVÁNÍ

Fotografie: (1) Peterskirche, Quelle: Nikolai Schmidt, (2) Eislaufbahn, pramen: Laura Hummel, (3) Christkindelmarkt, pramen: Nikolai Schmidt, (4) Kunsthandwerk, pramen: Laura Hummel, (5) Theatervorstellung, pramen: Gerhart-Hauptmann-Theater, Marlies Kross, (6) Dreikönigstag, pramen: EGZ, (7) Messiaen-Tage, pramen: Jakub Purej, (8) Puppenhaus im Barockhaus, pramen: Görlitzer Sammlungen, (9) Jugendstil-Kaufhaus, pramen: B. Kloth, (10) Berzdorfer See, pramen: EGZ

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen