Zážitek Görlitz

Vánoční čas ve Zhořelci

Romantické kouzlo Vánoc ve Zhořelci

Zhořelec vyzařuje předvánoční atmosféru:

Kluziště uprostřed města  

Zimní akční rozptýlení nabízí kluziště v historických kulisách Zhořelce. Ať už se sem vydáte s kolegy, rodinou nebo přáteli, kluziště na Horním náměstí (Obermarkt) zaručuje nezapomenutelný zážitek. Na čerstvě nabroušených bruslích tu můžete za zvuků hudby kroužit na ledě – a brusle si můžete i na místě zapůjčit. Vedle kluziště, které má přes 400 metrů čtverečních, se můžete ohřát ve vyhřívané chatě a pozorovat hemžení na ledě u šálku punče.

 

V adventu láká k návštěvě Slezský vánoční trh - Christkindelmarkt je bohužel zrušen.

Když se přiblíží Ježíšek s poselstvím Vánoc, rozezní pozouny a rozsvítí vánoční strom na Dolním náměstí (Untermarkt), nastává ve Zhořelci vánoční čas. V adventu zve k návštěvě Slezský vánoční trh: umělečtí řemeslníci a obchodníci z Trojzemí tu uprostřed historického centra nabízejí krásné výrobky – ať už jsou to ručně vyřezávané pyramidy, Herrnhutské hvězdy nebo kouřící figurky františků. Je to hlavně milá atmosféra a zaměření na rodiny s dětmi, které dokážou návštěvníky nadchnout a právem zajistily zhořeleckému vánočnímu trhu 1. místo ve velké soutěži vánočních trhů na rádiu MDR Sachsen v roce 2019. 

Kdo by chtěl ještě dál hledat tradiční dřevěné figurky pro vánoční výzdobu, ten si přijde na své ve Vánočním domě v ulici Fleischerstraße. Obchody v historickém centru kolem Berliner Straße lákají k vánočním nákupům.

Zhořelec Vám přeje krásný adventní a vánoční čas!

 

Kluziště na Horním náměstí (Obermarkt)

22. listopadu 2021 – 9. ledna 2022
prodlouženo do 27. února 2022
Aktuální informace ke kluzišti na horním náměstí naleznete na: www.eislaufen-in-goerlitz.de

Kluziště mohou využívat pouze děti a mládež do 17 let. Také dospělí mohou využívat kluziště a to s 2G certifikátem, to znamená, že je nutné předložit doklad o plnohodnotném očkování nebo o prodělání nemoci covid-19. Doprovázející osoby se mohou v areálu zdržovat jen výjimečně a krátkodobě. Bruslit je možné denně od 10 do 20 hodin, v pondělí do 18 hodin.

Slezský vánoční trh

3. prosince – 19. prosince 2021
www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de

Christkindelmarkt je bohužel zrušen.

Kulinářský Zhořelec

Tady Vám bude chutnat: Sladká pokušení, Od místních sládků a dalších mistrů dobré chuti

Více informací

 

Vánoční kulturní program

v chrámu sv. Petra
Orgel.Punkt 12
a to každou neděli ve 12 h

Více informací
www.sonnenorgel.de

v Divadle Gerharta Hauptmanna
www.g-h-t.de

 

Sakrální Zhořelec

Görlitz sakrální

Svatý hrob
www.evkulturstiftunggr.de

Vyzkoušejte regionální speciality

V zimě se dá historické město Zhořelec zažít z jeho požitkářské stránky. Při večerní prohlídce Vám noční hlídač prozradí leckteré bájné tajemství o tomto městě na Nise. U svařeného vína v jednom z historických klenutých sklepů se pak můžete zase výborně ohřát. Novou sílu pro chladné dny Vám dodá tradiční slezská kuchyně ve Zhořelci i v jeho polském sesterském městě. Rozhodně byste měli ochutnat speciality, jako je „Slezská nebeská říše“, uzené maso s pečeným ovocem a knedlíky, nebo sladké makové koláčky s vaječným likérem (Mohnpiele). Ve zhořeleckých kavárnách a pekárnách lákají takové dobroty, jako je třeba „Lehnická bomba“ (Liegnitzer Bombe). V těchto dnech se také s oblibou peče slezská vánoční klobása podle starého receptu, speciálně kořeněná s jemnou příchutí citronu.

 

Vánoční koncerty v adventu

Celý Zhořelec je naladěn na Vánoce – a k tomu patří i koncertní programy kulturních institucí. Z Divadla Gerharta Hauptmanna na náměstí Demianiplatz se o adventu ozývají vánoční tóny. Vyplatí se zajít si na adventní koncerty do impozantního chrámu sv. Petra, který je dominantou Zhořelce. Pravidelně se tu také můžete zaposlouchat do zvuku slavných Slunečních varhan, a to každou neděli ve 12h.

Kdo by chtěl objevovat další sakrální poklady ve Zhořelci, tomu doporučujeme návštěvu Svatého hrobu, který je zřejmě nejvěrnější kopií svatého hrobu v Jeruzalémě a svědectvím zbožnosti v pozdním středověku. Vyplatí se také vydat se za hradby města do zasněžené krajiny Žitavských a Jizerských hor či Krkonoš.

A kdy přijdete navštívit Görlitz?

 REZERVOVAT UBYTOVÁNÍ

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen