Zážitek Görlitz

Vánoční čas ve Zhořelci

A kdy přijdete navštívit Görlitz?

 REZERVOVAT UBYTOVÁNÍ

Romantický Zhořelec v adventním čase

 

Slezský vánoční trh ve Zhořelci

Obchodníci, restauratéři a řemeslníci představují ve vánoční atmosféře své zboží a speciality ze Slezska, Saska a Čech. Vánoční hudba, sbory a soubory z Görlitz vás naladí na vánoční atmosféru.
Každý den navštěvuje trh Zhořelecké Jezulátko a rozdává malé i velké dárky. Živé náměstí nabízí návštěvníkům mnoho atrakcí: tradiční vánoční koledování, bohatý program pro děti připravený školkami a školami z Görlitz a Zgorzelce, vánoční betlém se zvířecím výběhem a mnoho dalšího.

Zábava na bruslích uprostřed města  

Milovníci bruslení mohou své piruety předvádět v jedinečném prostředí náměstí Obermarkt v Görlitz. Kluziště přivítá návštěvníky od 22. listopadu 2024 do 1. ledna 2025 před kostelem Nejsvětější Trojice na náměstí Obermarkt a nabídne zábavu na bruslích. Bruslení bude možné na ploše o rozloze 430 metrů čtverečních v době konání trhů. Ve vyhřívané chatě vedle kluziště se můžete zahřát horkým nápojem a sledovat ruch na ledové ploše.

Vánoční osvětlení

Romantické staré město Görlitz a centrum města přirozeně vybízejí k inspirativní procházce během adventu: Ve vánočně vyzdobených obchodech je toho mnoho k objevování a podél památek budete znovu a znovu žasnout nad tím, jak krásně je Görlitz vyzdoben. V ulicích a na náměstích starého města a v centru města se rozzáří světla a vykouzlí speciální atmosféru - a tradiční herrnhutské hvězdy září jasně. Fontána Muschelminna na náměstí Postplatz se také obléká do zářivých zimních šatů.

 

 

 

Zhořelec vyzařuje předvánoční atmosféru:

 

Kluziště na náměstí Obermarkt
od 22. listopadu 2024

Veškeré informace naleznete na: www.eislaufen-in-goerlitz.de

Kluziště je přístupné malým i velkým milovníkům bruslení. Bruslení a ledová plocha jsou otevřeny denně od 10 do 20 hodin, v pátek a v sobotu do 21 hodin.

Letos se Slezský vánoční trh uskuteční od 29. listopadu do 15. prosince 2024.

www.schlesischer-christkindelmarkt-goerlitz.de

Kulinářský Zhořelec

Tady Vám bude chutnat: Sladká pokušení, Od místních sládků a dalších mistrů dobré chuti

Více informací

 

Vánoční kulturní program

v chrámu sv. Petra
Orgel.Punkt 12
a to každou neděli ve 12 h

Více informací
www.sonnenorgel.de

v Divadle Gerharta Hauptmanna
www.g-h-t.de

 

Sakrální Zhořelec

Görlitz sakrální

Svatý hrob
www.evkulturstiftunggr.de

Vyzkoušejte regionální speciality

V zimě se dá historické město Zhořelec zažít z jeho požitkářské stránky. Při večerní prohlídce Vám noční hlídač prozradí leckteré bájné tajemství o tomto městě na Nise. U svařeného vína v jednom z historických klenutých sklepů se pak můžete zase výborně ohřát. Novou sílu pro chladné dny Vám dodá tradiční slezská kuchyně ve Zhořelci i v jeho polském sesterském městě. Rozhodně byste měli ochutnat speciality, jako je „Slezská nebeská říše“, uzené maso s pečeným ovocem a knedlíky, nebo sladké makové koláčky s vaječným likérem (Mohnpiele). Ve zhořeleckých kavárnách a pekárnách lákají takové dobroty, jako je třeba „Lehnická bomba“ (Liegnitzer Bombe). V těchto dnech se také s oblibou peče slezská vánoční klobása podle starého receptu, speciálně kořeněná s jemnou příchutí citronu.

 

Vánoční koncerty v adventu

Celý Zhořelec je naladěn na Vánoce – a k tomu patří i koncertní programy kulturních institucí. Z Divadla Gerharta Hauptmanna na náměstí Demianiplatz se o adventu ozývají vánoční tóny. Vyplatí se zajít si na adventní koncerty do impozantního chrámu sv. Petra, který je dominantou Zhořelce. Pravidelně se tu také můžete zaposlouchat do zvuku slavných Slunečních varhan, a to každou neděli ve 12h.

Kdo by chtěl objevovat další sakrální poklady ve Zhořelci, tomu doporučujeme návštěvu Svatého hrobu, který je zřejmě nejvěrnější kopií svatého hrobu v Jeruzalémě a svědectvím zbožnosti v pozdním středověku. Vyplatí se také vydat se za hradby města do zasněžené krajiny Žitavských a Jizerských hor či Krkonoš.