Görlitz sakrální

Kirchen & Kapellen

Farní kostel sv. Petra a Pavla (Peterskirche)

Vysoko nad řekou Nisou se k nebi tyčí svatopetrský chrám jako symbol města. Když se k němu blížíte od východu, naskytne se Vám impozantní pohled: mohutný východní presbytář se strmou měděnou střechou o délce 72 m svědčí o někdejší obranyschopnosti města, ale i o jeho bohatství.

více

Kostel Nejsvětější Trojice (Dreifaltigkeitskirche)

Bývalý klášterní kostel františkánského kláštera byl postaven v letech 1234 až 1245 na dnešním Horním náměstí (Obermarkt). Dnes okouzlí návštěvníka bohatou výzdobou z nejrůznějších období a sakrálními uměleckými předměty. Do budoucna by měla být jedna část kostela zrekonstruována a využívána jako muzeum.

více

Synagoga

Chrám byl otevřen v roce 1911 a byl postaven pro potřeby rychle rostoucí židovské komunity. Navrhli ji architekti William Lossow a Max Hans Kühne. Byla jedinou synagogou v Sasku, která nebyla zničena během Křišťálové noci v roce 1938, a dnes je památkou celostátního významu. Restaurátorské práce probíhají od roku 1991.

Díky soukromým nadacím, mimo jiné Martinu Efraimovi a Ludvíku Friedländerovi, kteří stavbu podpořili, byla modlitebna otevřena v roce 1911. Po roce 1945 již v Görlitz židovská komunita neexistovala. Synagoga přežila žhářský útok během Křišťálové noci 9. listopadu 1938 a až do roku 1990 pomalu chátrala. Od roku 1991 byla secesní budova rozsáhle restaurována. V roce 2021 byla znovu otevřena jako Kulturní fórum synagogy v Görlitz a je přístupná pro prohlídky a akce.

více
Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen