Zážitek Görlitz

Evropské město Görlitz

Vítejte ve městě, které je pro mnohé tím nejkrásnějším v Německu!

Pokud přijíždíte do Görlitz poprvé, uchvátí vás zejména architektonické bohatství: 4000 z velké části nákladně zrestaurovaných památek z období gotiky, renezance, baroka, secese a z gründerského období. Jsou to skvostné doklady více než 500ti leté evropské historie architektury. Krásu města na řece Nise bychom mohli popsat mnoha superlativy. Bohatá historie města v německo-česko-polském Trojzemí je vidět všude: od honosných středověkých domů obchodníků s plátnem na historickém Dolním náměstí (Untermarkt) přes barokní budovy na Horním náměstí (Obermarkt) až k ucelené čtvrti z gründerského období.

Úchvatná scenerie města fascinuje nejen návštěvníky, ale přitahuje pravidelně i německé a zahraniční filmové producenty, kteří si kromě kouzelných kulis města cení i pohostinnosti jeho obyvatel. Görlitz má co nabídnout – ať už útulné hospůdky a kavárny ve středověkých zdech, řadu kulturních akcí s evropskou atmosférou německo-polského evropského města, nakupování nebo odpočinek u fantastického jezera před branami města.

Poloha města v Trojzemí z něj činí perfektní východisko pro výlety do Horní Lužice nebo do Polska, např. do parku knížete Pücklera v Bad Muskau, který je na seznamu UNESCO, nebo do starobylé Vratislavi.  

(c) Rainer Weisflog

20 důvodů pro Görlitz

Download

25 let evropského města!

Obě města Görlitz a Zgorzelec symbolizují jako málokteré jiné město v Evropě bezprostředně i evropskou historii: rozdělení po druhé světové válce, váhavé sbližování, uzavřené hranice a intenzivní společný rozvoj po politickém převratu v tehdejší NDR v roce 1989.

Společně se Zgorzelcem, polskou částí města položenou na východním břehu řeky Nisy, se Görlitz prohlásil v roce 1998 evropských městem a dává tak příklad, jak mohou lidé dvou národností překonávat hranice. Rozšířením Evropské unie v roce 2004 se město doslova posunulo do středu kontinentu. Mezinárodní spolupráce ve všech oblastech od té doby tvoří základ pro zajímavý rozvoj města uprostřed Evropy.

Zde se dostanete na webový speciál s historií a příběhy města uprostřed Evropy. 

(c) Die Partner GmbH

Klapka! Střih!: Vítejte v Görliwoodu®

Svým šarmem a romantickou atmosférou dokáže Görlitz vždy nadchnout. Mnoho filmových producentů se rozplývá nad zajímavými kulisami města. Poprvé se tu točilo v 50. letech a od té doby zde vzniklo více než 100 produkcí, k nimž patří m.j. „Předčítač“, „Hanební pancharti“, „Goethe!“, „Zlodějka knih“ a hvězdně obsazený  „Grandhotel Budapešť“.

I samotní obyvatelé si svým pohodovým přístupem získávají u filmových hvězd, jako je Kate Winslet, Emma Thompson, Wes Andersen a další, plusové body: nestěžují si a dokáží se většinou v kulisách města, které mnozí s láskou nazývají Görliwood, pohybovat zcela přirozeně. Filmová natáčení jsou v neposlední řadě také přínosem pro místní ekonomiku, neboť z přítomnosti filmařů těží hotely, restaurace, řemeslníci i poskytovatelé dalších služeb.

Jako místo natáčení filmu „Grandhotel Budapešť“ získal Görlitz dokonce ocenění jako evropská filmová lokace desetiletí.

Görliwood

(c) Die Partner GmbH

Na shledanou v Evropském městě Görlitz-Zgorzelec!

Das Video wird im Youtube-iFrame geladen, wodurch Google Informationen für Analyse- und Marketing-Zwecke erhält. Wenn Sie damit einverstanden sind, klicken Sie bitte auf „Akzeptieren“. Mehr erfahren zum Datenschutz von Google.

15. poledník

Kdo se v Görlitz zeptá, kolik je hodin, může počítat s mimořádně přesnou informací. Díky poloze města na 15. poledníku totiž odpovídá místní časový údaj přesně středoevropskému času. Tuto zvláštnost symbolizuje Poledníkový kámen – kamenná zeměkoule – nedaleko Městské haly.   

(c) Europastadt GmbH

Reálná pohádka o zhořeleckém „milionu pro staré město“

Za dnešní nádheru starého města vděčí Görlitz pečlivé rekonstrukci, soukromé a společenské iniciativě a úsilí a z velké části i neznámé dárkyni resp. neznámému dárci. Od roku 1995 věnoval tento mecenáš městu Görlitz každý rok milion marek resp. 511.500 EUR na rekonstrukci památkově chráněných budov. Nadace pro staré město, která byla založena speciálně za tímto účelem, mohla díky tomu podpořit zrestaurování celkem 1572 soukromých, obecních a církevních budov. Na jaře 2016 město s vděčností přijalo finální splátku 340.000 EUR.

Dárkyně/Dárce si přeje zůstat v anonymitě. Kancelář, odpovídající za každoroční převod, dala všem zvědavcům na vědomí, že se tento zdroj peněz okamžitě uzavře, pokud by se jméno mysteriózního dárce zveřejnilo. Město to respektuje a projevuje ušlechtilému dárci svůj vděk jiným způsobem a označuje budovy opravené za jeho pomoci pamětní tabulkou.

Informace o webu Ochrana osobních údajů Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen