Berzdorfské jezero

Roční období a akce u jezera

Zážitky u jezera po celý rok

U Berzdorfského jezera se v každou roční dobu něco děje a po celý rok si tu můžete užívat přírody: čisté vody, čerstvého vzduchu, výprav pěšky nebo na kole, skvělých výhledů do krajiny. Konají se tu různé akce na vodě i u vody: Kromě pravidelných programů se tu odehrávají i velké akce, do kterých se můžete zapojit nebo přihlížet. Patří k nim sportovní akce, jako je 15° Swim ‘N‘ Run & Triathlon nebo jachtařské regaty, kulinářské i hudební akce.

Jaro

Na jaře se příroda u jezera probouzí, zazelená se a sluneční paprsky již hřejí. Táhne nás to na čerstvý vzduch – proč tedy nevyrazit aktivně na pěší a cyklistické trasy, které pro Vás připravilo zhořelecké informační centrum a které zvou na procházky a vyjížďky u jezera? Když si budete chtít udělat přestávku, můžete se občerstvit v podnicích, které na jaře opět otevírají.

Tajný tip: Cesta u jezera s kvetoucí třešňovou alejí v obci Jauernick-Buschbach na západním břehu jezera. Další výlet zcela v blízkosti jezera vede kolem Landeskrone, místního kopce, s řepkovými poli, které na jaře žlutě září.  

U Berzdorfského jezera začíná v březnu jachtařská sezona a v květnu koupací sezona. Kromě toho tu je také „svatební sezona“: od jara do podzimu si snoubenci říkají své „ano“ ve svatební síni v přístavní budově. Termíny svateb v přístavní svatební síni si dvojice sjednávají na vybrané dny přímo se zhořeleckou matrikou. Následující svatební hostina se může uskutečnit v přístavní kavárně nebo v hotelu Gut am See na vodním zámku Tauchritz. Restaurace a hotel mají s akcemi bohaté zkušenosti a nabízejí pro všechny své hosty, kteří zde nocují, romantické kulisy, které si zamilujete.

Na jaře se děti vrhají na hřiště na severovýchodní pláži a na Modré laguně a nevynechají ani „Ranč u jezera“. Zde se vše točí kolem poníků a koní, kteří mají velké společné výběhy. Je tu spousta nabídek, jako např. PonyClub: jednu sobotu měsíčně se milovníci poníků ponoří do určitého tématu a prozkoumají je s poníky kreativním způsobem.

 

 

Zahájení jachtařské sezony: 23.3.21

Zahájení koupací sezony: květen 21

 

Svatby v přístavní budově: duben až říjen 21
https://hafen-goerlitz.eu/cs

Gut am See a další možnosti ubytování a stravování

 

Sportovní možnosti u Berzdorfského jezera:
www.mesto-goerlitz.cz/zazitekjezera.html

3. KommWohnen- 15°Swim'N'Run & Triathlon v přístavu Görlitz: 10./11.7. 2021 – další informace:
www.egz-triathlon.de/15-swim-n-run/

Přihlášky: 
www.europamarathon.de/laufveranstaltungen/kommwohnen-15-swim-n-run/kommwohnen-15-swim-n-run-en/

Jachtařské akce pořádané jachtařským klubem Schönau-Berzdorf (výběr):
Noční plachtění v Modré laguně 3.7.21, 21 h
Ukázkové plachtění v Deutsch Ossigu, 1.8.21, zahájení v 15 h
jachtařský tábor pro mládež z Trojzemí: 15.-22.8.21
www.segeln-am-berzdorfer-see.de/termine/

Léto

V létě je koupací sezona v plném proudu. Voda je teď nejteplejší a velké i malé vodní víly a vodníci tráví u Berzdorfského jezera nejraději celý den. Stánky se zmrzlinou a kiosky nabízejí hostům k osvěžení exotické zmrzliny a chlazené nápoje.

Pro sportování a hry na pláži jsou dispozici hřiště na plážový volejbal na Modré laguně a na poloostrově. Kdo je rád na vodě, půjčí si paddleboard, nafukovací člun nebo nafukovací lehátko u plážového baru Strandbar Görlitz na severovýchodní pláži.

Závody „Swim'N'Run“ zaručují skvělou akci pro všechny milovníky plavání a běhu. Kromě soutěží pro děti a mládež je pro každého vhodný Neozoon s 600 m plavání a 5 km běhu. Kdo se chce postavit větším výzvám, zvolí si Amphibios (v roce 2021 se zemským mistrovstvím). Po 1,8 km plavání jej čeká 10 km běh rozmanitou krajinou v bývalé těžební oblasti. Týmoví hráči nastoupí s kolegy a přáteli proti jiným týmům v Team-Relay. Nový je „triatlon pro každého“, který je možné absolvovat i jako tým. Napínavé to bude také u závodů zemské a regionální ligy triatlonu – a to jak pro účastníky, tak i pro diváky stejnou měrou.   

Oblíbené jachtařské akce v létě jsou noční plachtění na osvětlených lodích v Modré laguně a ukázkové plachtění u Deutsch Ossigu. Jachtařský klub Schönau-Berzdorf nabízí dětem a mládeži o sobotách v jachtařské sezoně tréninky plachtění a o letních prázdninách týdenní jachtařský tábor pro mládež z Trojzemí.

Podzim

Také podzim někdy přináší příjemné dny na koupání a na vodě je možné až do skončení sezony jezdit na paddleboardu. Kdo u vodních sportů raději přihlíží, ten by si měl poznamenat podzimní regatu pořádanou jachtařským klubem Schönau-Berzdorf.

O hudební highligt se na podzim 2021 postará Evropská sborová akademie: Uznávaný, mezinárodní koncertní sbor bude zpívat s velkým orchestrem na pódiu na jezeře. Diváci zaujmou místa na břehu jezera a zaposlouchají se do hlasů před jedinečnou kulisou.

Barevnou podzimní krajinu si mohou návštěvníci jezera vychutnat pohledem z 24 m vysokého kolesového rypadla v Hagenwerderu a z rozhledny Neuberzdorfer Höhe. Především při prohlídce kolesového rypadla se návštěvníci seznámí s historií jezera, které vzniklo z povrchového dolu. V okolních lesích můžete sbírat houby, které si můžete připravit doma nebo na vyznačených místech na grilování přímo u jezera.

Cyklostezka Odra-Nisa zve k výletům na kole a u mnoha rybníků v regionu můžete během Lužických týdnů ryb ochutnat domácí rybí speciality.

 

Podzimní regata jachtařského klubu Schönau-Berzdorf: 25.9.21 www.segeln-am-berzdorfer-see.de/termine/ (jen německy)

Evropská sborová akademie Görlitz: 10.9.+11.9.21
www.europachorakademie.de


Více o historii a o kolesovém rypadle


Lužické týdny ryb:
www.oberlausitz.com/cz/luzicke-rybi-tydny

 

 

Portál tras Görlitz pro Outdoor Active (v němčině):
www.mesto-goerlitz.cz/Trasy-u-jezera.html

 

Senckenbergovo přírodovědné muzeum ve Zhořelci
https://museumgoerlitz.senckenberg.de/en/

 

Insel der Sinne
www.inseldersinne.de/en

Zima

V zimě lákají procházky k Berzdorfskému jezeru. Návštěvníci objevují rozmanitý svět zvířat, která je možné pozorovat i v zimě a vychutnávají si klid blízkého lesa. Naslouchají ptákům nebo nacházejí různé stopy lesních zvířat ve sněhu.

Turistickou trasu nádhernou zimní krajinou po Berzdorfských haldách a podél jezera si pracovníci zhořeleckého informačního centra sami otestovali a připravili pro návštěvníky. Pokud je dostatek sněhu a máte lyžařské vybavení, můžete se vydat po trase i na běžkách.

Více se můžete o flóře a fauně regionu dozvědět v Senckenbergově přírodovědném muzeu ve Zhořelci. Muzeum prezentuje návštěvníkům m. j. mimořádnou druhovou rozmanitost Horní Lužice. Zejména pro rodiny s dětmi se vyplatí udělat si výlet do muzea, který všem přinese plno zážitků.

Pokud je venku opravdu zima, doporučujeme navštívit wellness hotel „Insel der Sinne“ s jeho saunami, kde se můžete zahřát a nechat se hýčkat. Hotel leží přímo na pláži a hosté tu mohou relaxovat v horké bylinkové koupeli nebo ve finské sauně. Místnost s krbem a výhledem na jezero a knihovnou zve hosty k příjemným chvilkám s knihou v ruce.

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen