Görlitz kulinářský

UMĚNÍ DOBRÉ CHUTI

Mnoho zhořeleckých manufaktur a regionálních výrobců je mistrem dobré chuti. Své dobroty kouzlí s opravdovým kumštem, kreativitou a z regionálních přísad. Někteří z nich nabízejí i ochutnávky a semináře, mnoho výrobků se dá koupit i online. Nejlepší je ale vyzkoušet si všechno přímo na místě.

Pivní manufaktura Landskron

Již od roku 1869 vaří Pivní manufaktura Landskron za dnes památkově chráněnými zdmi z pálených cihel v hlubokých klenutých sklepích mnohokrát oceněné pivo Landskron. Děje se tak podle řemeslných postupů otevřeným, ručně řízeným kvašením a s velkou láskou. To poznáte na chuti. Zvědavci mohou pivovar navštívit během prohlídek a ochutnat pivo přímo na místě.

Informace a termíny o prohlídkách pivovaru (pouze v němčině)

Poznat výrobu piva na virtuální cestě piva Landskron

Webová stránka Landskron

Fotka: Nikolai Schmidt

SUD Ost

Toto je pravá pivní kultura. Společně se sládkem Matthiasem Grallem a jeho ukázkovou mobilní varnou na 2 hl piva si tu mohou skupiny uvařit své vlastní pivo po celý rok. Tito nadšenci si při tom dělají od výroby rmutu až po přidání kvasu všechno sami. Hotový výsledek pak mají za osm až dvanáct týdnů.

Tento mladý pivovar si otevřel na ulici Jakobstraße 4 svou novou prodejní hospůdku, která nabízí i menší občerstvení.

Webová stránka SUD Ost

Fotka: SUD Ost

Bierblume

Diana a Alex Klausovi, pivní someliéři a vášniví sládci nabízejí v Bierblume (Pivní květině) na ulici Neißestraße vlastní pivní kreace, inspirované zhořeleckou historií a osobnostmi, jako například Rauchbier 1717 (pojmenované po zhořeleckém požáru města) nebo slavnostní pivo Neißegold.

Webová stránka Bierblume

Fotka: Bierblume

Obermühle

Sládek pivovaru Obermühle vaří přírodní pivo se všemi vitálními látkami kvasu a sladu. Rozumí se samo sebou, že se pivo čepuje v hostinci přímo u Nisy. Skupiny si mohou objednat i ochutnávku piva.

Webová stránka Obermühle

Fotka: Obermühle

GR-LI Bräu

Manželé Krausovi vaří ve svém pivovaru pivo jako před 100 lety, tedy před industrializací, ve varnách, které si sami zkonstruovali, a čistě ručně. Pivovar a obchod najdete na ulici Löbauer Straße 28.

Webová stránka GR-LI Bräu

Fotka: GR-Li Bräu/ Krause

Fotka: Paul Glaser

Zhořelecká pražírna kávy

Celý obchod v ulici Rauschwalder Straße voní po kávě. V současné době se tu vždy za čerstva a ručně praží deset různých druhů kávy ze tří světadílů. Směsi lze koupit i v mnoha zhořeleckých obchodech. Na pražírnu můžete kromě toho narazit často i na regionálních trzích a akcích, kde se prezentuje s kavárnou na kole.

Webová stránka

Fotka: Angela Liebich

Zuckerwerk & Rebensaft

Ve výrobně delikates na zhořeckém náměstí Obermarkt najdou požitkáři svůj nový domov. Není tu jen široký výběr pralinek s alkoholovou náplní. Nadchnou tu zejména vybrané cukrářské kreace vlastní výroby: pralinky, dorty, pomazánky a mnoho dalšího. Mlsné jazýčky tu vždy dostanou kávu a navíc tu bývají i různé akce, při nichž si přijdou na své.   

Webová stránka

Fotka: Paul Glaser

Kremser Liköre (Kremžské likéry)

Likéry se vyrábí v rodinné palírně podle starých rodinných receptů. Obsahují regionální přísady a mají samozřejmě tu nejlepší chuť.

Webová stránka

Liebesperlen (Perly lásky)

Barevná dražé se ve zhořelecké továrně na cukrovinky Rudolf Hoinkis vyrábějí již více než 100 let, plní se do lahviček pro miminka a jsou dodnes hitem, který se vyváží do více než 20 zemí. A kde se vzalo jejich jméno? Ve firmě se traduje, že když Rudolf Hoinkis svůj sladký objev 3. dubna 1908 poprvé ochutnal, řekl své ženě Emilii: „Mám vás rád jako tyto perly.“ A ona pak navrhla název Perly lásky. Firemní produkty mají dnes své stálé místo v mnoha obchodech po celém světě a dodnes se vyrábí v rodinném podniku.

Webová stránka

Fotka: EGZ

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen