Vidět & zažit

SESTERSKÉ MĚSTO ZGORZELEC

Evropské setkání v sesterském městě

Všichni turisté v Görlitz by si měli na svůj program zařadit procházku do Zgorzelce. Menší část města, ležící na východním břehu Nisy, patří od roku 1945 k Polsku. Nenechte si ujít vzácnou příležitost navštívit dvě země během jedné procházky.

Turistické informace a Dům Jakoba Böhme

Známý švec a křesťanský mystik Jacob Böhme bydlel 11 let v tomto domě (1599-1610). Stálá expozice tu dnes připomíná jeho život a tvorbu. Zároveň se zde nachází i městské turistické informační centrum.

více Dalsze informacje
© UrzadMiastaZgorzelec
Zgorzelecké nábřeží
© Andreas Schmidt
Pohled směrem na Zgorzelec
© Europastadt GmbH
Pohled z Nisy
© M. Kertzscher
Dom Kultury a Nisa
© Europastadt GmbH
Poštovní náměstí ve Zgorzelci

Dom kultury Zgorzelec

Někdejší Hornolužická síň slávy byla postavena v letech 1898-1902 jako monumentální symbol sjednocení Německa a Horní Lužice. V minulosti zde sídlilo Muzeum císaře Fridricha s rozsáhlými sbírkami. Po 2. světové válce bylo muzeum zrušeno. Od roku 1948 je budova využívána jako kulturní centrum.

více Dalsze informacje

Lužické muzeum

Muzeum se věnuje východní Horní Lužici se zaměřením na Zgorzelec a okolí. Najdeme tu m. j. „lužickou světničku“ s předměty každodenního života z 18. a 19. století.

více Dalsze informacje

Památník STALAG VIII A

Na jihovýchodním okraji města Zgorzelec leží bývalý zajatecký tábor Stalag VIII A. V letech 1939-1945 zde bylo registrováno 120 000 vězňů, mezi nimi i francouzký skladatel Olivier Messiaen. Během svého pobytu ve vězení složil své mistrovské dílo „Kvartet pro konec času” a uvedl ho poprvé 15. ledna 1941 přímo v táboře. Dnes připomíná Evropské centrum vzpomínání, vzdělávání a kultury historii tábora a pořádá společně s Meetingpoint Music Messiaen mimo jiné koncerty, přednášky a workshopy.

více Dalsze informacje

Audio průvodce Stalag VIII A

Audioprůvodce vás provede od stanice ke stanici areálem bývalého Stalagu VIII A a seznámí vás s historií tohoto místa a válečných zajatců, kteří zde byli vězněni, a také se skladbou Oliviera Messaiena "Kvartet pro konec času", která byla na tomto místě zkomponována a premiérována v letech 1940/41.

Audioprůvodce je k dispozici v němčině, polštině a angličtině a je zdarma. Stačí naskenovat QR kód na kartě. Tuto kartu získáte mimo jiné v informačním centru v Görlitz.

Mlýnský komplex u starého městského mostu

Již od počátků města zde stával mlýn, kterému se říkalo mlýn U tří kol nebo Nemocniční mlýn. Velká sýpka postavená v roce 1938 zaujme především velkoplošným reliéfem „WAZE“, který vytvořili umělci Vahan Bego a Michał Bulak jako umělecké ztvárnění spojené Evropy v roce 1998. Na německé straně se nachází mlýn U čtyř kol (Vierradenmühle).

Kontakt: Wrocławska 1, Zgorzelec, Polsko

Bridge Park

Jedno město - dvě země - jeden park

To je asi nejkratší vzorec pro Brückenpark.

Brückenpark je myšlenka každodenního společného života lidí v Görlitz a Zgorzelci. Přes řeku Nisu se táhne přeshraniční zelené propojení historických parků a nově vybudovaných veřejných prostranství. Síť krátkých stezek a mostů má všem zpřístupnit využívání různých městských nabídek a usnadnit setkávání.

Další informace

Zdroj fotografie:
"Dom kultury Zgorzelec": Christoph Partsch, "Památník STALAG VIII A": Meetingpoint Music Messian e.V., "Turistické informace a Dům Jakoba Böhme": Europastadt GmbH, "Lužické muzeum": Europastadt GmbH, "Mühlenkomplex bei der Altstadtbrücke": Mario Kegel

© Urzad Miasta Zgorzelec

Zjistěte více o Mobilitě ve Zgorzelci

Informace o webu Ochrana osobních údajů Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen