Görliwood - European Film Location

Zhořelec – město filmu

Görliwood hostí filmaře z celého světa

Svým šarmem a romantickou atmosférou dokáže Zhořelec vždy nadchnout. Dokonce i známí producenti z Hollywoodu se rozplývají nad autentickými a rozmanitými kulisami města a jeho jedinečnou architekturou. Město zůstalo za druhé světové války téměř ušetřeno a nabízí se svými 4000 stavebními památkami z 500 let filmařům originální dobový kolorit a spoustu inspirace.

Ve Zhořelci se poprvé točil v 50. letech film „Vůl z Kulmu“. Od té doby zde vzniklo kolem stovky filmových produkcí, mnohdy se točilo i několikrát během jednoho roku. A tak se z někdejšího tajného tipu stalo oblíbené místo natáčení s mnohostranně proměnlivou tváří.  New York, Berlín, Mnichov, Frankfurt, Paříž, Heidelberg – všechna tato města už Zhořelec znázorňoval ve filmech. Za to byl Zhořelec na podzim roku 2017 zvolen filmovými fanoušky nejlepší evropskou filmovou lokací desetiletí. 

V kontaktu s filmovými hvězdami je Zhořelec profesionál. Ani takové nasazení, které bylo potřeba pro natáčení „Grandhotelu Budapešť“ s hereckými velikány, jakými byli Ralph Fiennes, Willem Dafoe, Bill Murray, Tilda Swinton, Jude Law, Jeff Goldblum a Adrien Brody, nevyvedla Zhořelečany z míry. Toho si VIP velmi cení. Emma Thompson, která v dubnu a květnu 2015 stála před kamerou mimo jiné s Brandonem Gleesonem a Danielem Brühlem při zfilmování románu „Každý umírá sám za sebe“ (Jeder stirbt für sich allein) od Hanse Fallady, zdůrazňovala, že: „Zhořelec je velmi klidný a jeho obyvatelé jsou neobyčejně přátelští.“ 

Filmová natáčení jsou v neposlední řadě také přínosem pro místní ekonomiku, neboť z přítomnosti filmařů těží hotely, penziony a restaurace. Pravděpodobnost, že na večeři potkají prominenty, láká mnoho hostů. Navíc dostávají řemeslníci, obchodníci a poskytovatelé služeb od produkčních firem speciální zakázky a přispívají tak svým dílem k úspěchu filmů.

Využijte příležitost pobavit se s místními obyvateli. Mnozí z nich se už podíleli jako kompars na natáčení významných filmů. Rádi Vám budou vyprávět své jedinečné zkušenosti z natáčení, povědí vám o originálních místech natáčení i svých zkušenostech s prominenty.

Pro filmové fanoušky a návštěvníky je tu navíc možnost poznat při speciální filmové prohlídce historické centrum. Můžete zažít Zhořelec jako autentickou filmovou kulisu, když se vydáte po stopách mezinárodních hvězd – to je to pravé pro ty, kteří nechtějí vidět toto město jen na velkých plátnech.

Leták Zhořelec – město filmu

Všechny informace o Zhořelci jako městě filmu najdete v letáku „Vítejte v Görliwoodu“: kompaktně a informativně. Kromě řady fotografií a výběru z filmografie tu najdete také mapu s vybranými místy natáčení.

Download

 

A Oscara dostává…

Zhořelec se mohl těšit již ze 6 oscarových ocenění filmů, které byly točeny i v tomto filmovém městě. Oscara za hlavní roli ve filmu „Předčítač“ získala Kate Winslet; Christoph Waltz obdržel Oscara jako nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu „Hanebný pancharti“. Nejvíce se Zhořelec radoval z celkem čtyř Oscarů pro hollywoodskou komedii „Grandhotel Budapešť“, která se natáčela téměř výhradně v tomto městě. Film získal mimo jiné i Oscara za nejlepší scénografii – na to jsou obyvatelé samozřejmě zvláště hrdí.

Görlitz`s tribute to The Grand Budapest Hotel

Das Video wird im Youtube-iFrame geladen, wodurch Google Informationen für Analyse- und Marketing-Zwecke erhält. Wenn Sie damit einverstanden sind, klicken Sie bitte auf „Akzeptieren“. Mehr erfahren zum Datenschutz von Google.

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen