Vidět & zažit

Výlety do okolí

Výlety do okolí

Prozkoumejte okolí města. Pro milovníky přírody, kulturní nadšence a rodiny s dětmi nabízí okolí Görlitz řadu lákavých výletních cílů. Užijte si jejich objevování!


Plán cesty

Lužická jezerní oblast (Lausitzer Seenland)

V Lužické jezerní oblasti si návštěvníci mohou vychutnávat neustále nové pohledy na měnící se přírodní krajinu. Po ukončení těžby tu zatopením dřívějších povrchových dolů vzniká největší lidskou rukou vytvořená vodní krajina Evropy. Pouze hodinu cesty autem na sever od Görlitz láká více než 20 nových jezer k aktivnímu odpočinku ve vodě i na vodě.

webové stránky

Přírodní park Žitavské hory (Zittauer Gebirge)

Žitavské hory očarovaly již známé malíře, jako byl Caspar David Friedrich. Tento přírodní park se nachází ani ne 30 km jižně od Görlitz a přitahuje především turisty. Oblíbenými cíli výletů jsou bizarní skalní útvary, jízda žitavskou úzkokolejkou nebo návštěva muzea pod širým nebem, kterým je hrad a klášter Oybin. Na své si jistě přijde celá rodina.

Webové stránky

Neißeland (Ponisí) a Bad Muskau

V Bad Muskau, severně od Görlitz, se nachází světové kulturní dědictví UNESCO - park knížete Pücklera s jeho zámkem. Herrmann von Pückler zde vytvořil v první polovině 19. století perfektní parkovou idylu. Nedaleko odtud začíná 30 000 ha velká biosférická rezervace UNESCO – Hornolužická krajina vřesovišť a rybníků (jádrová zóna má 1100 ha). Je to jediná biosférická rezervace v Sasku a jedna z největších rybníkářských oblastí Německa, kterou můžete objevovat pěšky i na kole.

webové stránky

Horní Lužice (Oberlausitz)

Z Görlitz až do Drážďan a od přírodního parku Žitavské hory až po Lužickou jezerní oblast se rozkládá Horní Lužice. Návštěvníci mohou objevovat její jedinečnou kulturní historii v historických městech, okouzlujících krajinných parcích, skvostných zámcích a mnoha sakrálních stavbách. Rozmanitá a neobyčejná krajina přitahuje stejnou měrou ty, kteří se ve volném čase rádi věnují sportu, i ty, kteří hledají odpočinek.

Webové stránky

VIA REGIA

Doslovně přeloženo "královská cesta" měla být jednou z nejdůležitějších obchodních cest evropského středověku a pro oblast Horní Lužice představovala nejdůležitější životní tepnu. Poprvé byla zmíněna v roce 1252, v roce 2005 byla vyhlášena kulturní stezkou Evropské rady. VIA REGIA spojovala Horní Lužici se západní Evropou i se zeměmi východní Evropy. Lidé se usazovali na horských svazích a přechodech přes řeky, zakládali města a vesnice, a tak se začala rozvíjet infrastruktura. Po obchodní cestě přepravovali kupci a vozy zboží, hodnoty a myšlenky. Obchod a řemesla podporovaly rozvoj měst. Vznikaly ubytovny a kovárny, kolářské dílny i kostely.

více

Hornolužické Šestiměstí (Sechsstädtebund)

Po mnoho století bylo šest hornolužických měst Zhořelec, Budyšín, Žitava, Lobava, Kamenec a Lubań atraktivními centry pro obchodní cestující z mnoha zemí. Díky tomu jsou dodnes oblíbenými cíli turistů z celého světa.

Webové Stránky

Krásná města Saska

Kdo se rád vydává na objevné cesty do historických měst, ten bude v krásných městech Saska na pravém místě. Annaberg-Buchholz, Budyšín, Freiberg, Kamenz, Meißen, Pirna, Plauen, Radebeul, Torgau, Zwickau a Žitava nabízejí městskou architekturu, v níž se pojí historické stavby s moderní elegancí, zasněná romantika s živým obchodním ruchem. Tato cesta po saské kulturní historii a architektonických skvostech neodolatelného šarmu vás uchvátí.

webové stránky

Via Sacra

Myšlenka "via sacra" je: objevovat posvátné poklady Slezska, severních Čech a Horní Lužice na cestě, která je zároveň kulturní cestou i poutí, jež vás provede pohraničním trojúhelníkem.

webové stránky

Vratislav (Wrocław)

Výlet do historického hlavního města Dolního Slezska Vratislavi ( Wrocław), které leží pouze 150 km od Görlitz, se v každém případě vyplatí. Čtvrté největší město Polska se dnes skví v nové kráse a má inspirativní atmosféru velkoměsta. Při prohlídce města můžete obdivovat významné stavební památky, jako je gotická radnice nebo kostel svaté Alžběty. V roce 2016 byla Vratislav vyhlášena Evropským hlavním městem kultury.

webové stránky

Údolí Hirschberg / Údolí Jelení Hory (Hirschberger Tal)

Údolí Hirschberg, které se dnes nachází v Polsku (něco přes hodinu jízdy autem od Görlitz), je přirozeným předpolím Sudet (Riesengebirge) a nabízí nesrovnatelný výhled na mohutné hory. Kromě toho je tato oblast skutečným eldorádem pro milovníky starých hradů a zámků. Podél údolí se nachází více než 30 těchto nádherných staveb - z některých jsou dnes zříceniny, jiné byly krásně zrestaurovány a jsou obklopeny nádhernými parky.

Webové Stránky

Zdroj fotografie:
"Horní Lužice" i "Krásná města Saska": MGO Bildarchiv, "Přírodní park Žitavské hory": R. Pech, "Neißeland": IBZ Marienthal, "Via Regia" i "Via Sacra": Europastadt GmbH, "Hornolužické Šestiměstí": Die Partner GmbH, "Lužická jezerní oblast": Rainer Weisflog, "Vratislav": Roswitha Henning, "Údolí Hirschberg": Lomnitz

(c) Philipp Herfort
Informace o webu Ochrana osobních údajů Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen