Vidět & zažit

Görlitz sakrální

Kultura a posvátno

Pravděpodobně největším pokladem Evropského města Görlitz/Zgorzelec je jeho architektonické bohatství, ale město toho nabízí ještě více.
V Görlitz a jeho okolí lze objevit nepřeberné množství kulturních a sakrálních institucí. Kromě kostela svatého Petra s proslulými slunečními varhanami stojí za návštěvu také Boží hrob a Mikulášský hřbitov.

Farní kostel sv. Petra a Pavla (Peterskirche)

Pětilodní pozdně gotický halový kostel postavený v letech 1425-1497 je největší svého druhu v celém Sasku a utváří panorama města jako žádný jiný. Mimořádný význam mají barokní "Sluneční varhany", které postavil Eugenio Casparini, v té době velmi známý varhanář žijící v Itálii. Pocházejí z roku 1703 a v letech 1997 až 2006 byly zrekonstruovány společností Mathis Orgelbau AG. Návštěvníci se mohou těšit na pravidelné veřejné varhanní prezentace, které se nazývají "Orgel Punkt 12".

adresa: Bei der Peterskirche 9, 02826 Görlitz

Prezentace varhan (Orgel Punkt 12): každou neděli ve 12 hodin, od dubna do října každé úterý, čtvrtek a neděli ve 12 hodin, o svátcích ve 12 hodin.

Kostel Nejsvětější Trojice (Dreifaltigkeitskirche)

Bývalý klášterní kostel františkánského kláštera byl postaven v letech 1234 až 1245 na dnešním Horním náměstí (Obermarkt). Dnes okouzlí návštěvníka bohatou výzdobou z nejrůznějších období a sakrálními uměleckými předměty. Do budoucna by měla být jedna část kostela zrekonstruována a využívána jako muzeum.

adresa: Klosterplatz 21, 02826 Görlitz

Svatý hrob (Heiliges Grab)

Svatý hrob je součástí středověkého areálu, k němuž patří rovněž kostel Sv. Petra a Pavla a křížová cesta. Celý areál je napodobeninou nejdůležitějších částí velkého kostela Sv. Hrobu v Jeruzalémě. Syn zhořeleckého obchodníka věnoval městu tuto kopii po své pouti do Jeruzaléma. Byla vysvěcena v roce 1504 a v průběhu staletí nebyla ani zničena, ani přestavována.

Webové Stránky

Mikulášský hřbitov (Nikolaifriedhof)

Mikulášský hřbitov je nejstarším hřbitovem města. Byl využíván až do poloviny 19. století. Najdeme tu více než 600 většinou barokních náhrobků a 16 hrobek, mnohé z nich jsou mimořádné kvality. Pod starými stromy se nachází nejeden hrob známé osobnosti, např. křeťanského mystika Jacoba Böhme.

Webové Stránky

Synagoga

Chrám byl otevřen v roce 1911 a byl postaven pro potřeby rychle rostoucí židovské komunity. Navrhli ji architekti William Lossow a Max Hans Kühne. Byla jedinou synagogou v Sasku, která nebyla zničena během Křišťálové noci v roce 1938, a dnes je památkou celostátního významu. Restaurátorské práce probíhají od roku 1991.
Díky soukromým nadacím, mimo jiné Martinu Efraimovi a Ludvíku Friedländerovi, kteří stavbu podpořili, byla modlitebna otevřena v roce 1911. Po roce 1945 již v Görlitz židovská komunita neexistovala. Synagoga přežila žhářský útok během Křišťálové noci 9. listopadu 1938 a až do roku 1990 pomalu chátrala. Od roku 1991 byla secesní budova rozsáhle restaurována. V roce 2021 byla znovu otevřena jako Kulturní fórum synagogy v Görlitz a je přístupná pro prohlídky a akce.

Webové Stránky

Židovský hřbitov (Jüdischer Friedhof)

Plocha byla získána v roce 1849 od židovské obce. V roce 1852 se zde uskutečnil první pohřeb a hřbitov je využíván až dodnes.

adresa: Biesnitzer Straße, 02826 Görlitz

více informací

Zdroj fotografie:
"Kostel Nejsvětější Trojice": Europastadt GmbH, "Farní kostel sv. Petra a Pavla": Evangelische Innenstadt Gemeinde"Židovský hřbitov": Thomas Schneider, "Mikulášský hřbitov": Die Partner GmbH, "Synagoga": Rainer Weisflog

(c) Sabine Wenzel
Informace o webu Ochrana osobních údajů Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen