Görliwood - European Film Location

Procházka po Görliwoodu

 

 

První dojem z Görliwoodu

Procházka začíná u turistických informací Görlitz, Obermarkt 32.

Vzali jste si v turistických informacích leták „Vítejte v Görliwoodu“?

Pak se podívejte k západu. Uvidíte Horní náměstí (Obermarkt), dějiště filmu „Památkáři“. Kostel Nejsvětější Trojice se objevil stejně jako mnoho dalších míst ve Zhořelci ve filmu „Grandhotel Budapešť“, oceněném Oscarem na nejlepší scénografii. Podobně jako ve filmu je to starý klášterní kostel františkánů (1234 - 1245), který rozhodně stojí za návštěvu.

Když se nyní otočíte, půjdete jednoduše od turistických informací na východ, směrem k Polsku, ulicí
Brüderstraße s malými obchůdky, až dojdete k radnici a asi nejoblíbenější filmové kulise ve Zhořelci, kterou je Dolní náměstí (Untermarkt).
Dolní náměstí je především s výrazným rohovým domem Hnědý jelen jedním z nejproměnlivějších míst města. Natáčely se tu již různé žánry. Například historické filmy jako „Goethe!“ nebo „Cesta kolem světa za 80 dní“, válečná dramata jako „Zlodějka knih“ a „Hanební pancharti“ nebo i pohádkové filmy jako „Čarodějův učeň“. Na Dolním náměstí (Untermarkt) najdete i prvních pět zastavení trasy Walk od Görliwood. Dekorace výloh ukazují, jak je filmové město Zhořelec rozmanité. Zastevní 1 až 4 jsou v domě Brauner Hirsch (Neißstraße) a zastavení 5 najdete na Dolním náměstí 9.

Odtud se ulicí Neißstraße dostaneme ke staroměstkému mostu Altstadtbrücke, který od roku 2004 spojuje na historickém místě evropské město Görlitz/Zgorzelec. Od mostu se vydejte po nábřeží na německé straně k Městské hale (Stadthalle), jejíž secesní budova představovala v Grandhotelu Budapešť vstup do hotelu.

Anebo odbočte z ulice Neißstraße na jih do ulice Kränzelstraße, která také posloužila k natáčení „Grandhotelu Budapešť“.

Z ulice Kränzelstraße se vydejte vzhůru ulicí Jakob-Böhme-Straße, kde Vás čeká originální kulisa – zeď s nápisem "Wählt Thälmann!" („Volte Thälmanna!“). Nápis byl pořízen pro film "Ernst Thälmann", který vznikl již v 80. letech, a od té doby na zdi zůstal. Fanoušci filmu „Grandhotel Budapešť“ si i tady všimnou, že se toto místo objevilo v různých scénách.

Odtud se nyní dostanete na náměstí Demianiplatz. Prohlédněte si tu asi nejkrásnější secesní obchodní dům Německa. Jeho vstupní hala byla využita pro „Grandhotel Budapešť“ jako lobby. Zvědavci mohou nahlédnout výkladními skříněmi a příležitostně bývá budova i otevřena. Pro historickou látku filmu „Käthe Kruse“ sloužila secesní budova na Demianiho náměstí především pro záběry v exteriéru. A Kate Winsletová jezdila ve filmu „Předčítač“ kolem obchodního domu jako průvodčí v tramvaji. 

Naměstí Demianiplatz je navíc považováno za vstupní bránu do gründerské čtvrti, která se rozkládá několik čtverečních kilometrů na jih od starého města, vlevo a vpravo od ulice Berliner Straße s kompletně zachovanými ulicemi. V ulici Landeskronstraße se natáčely filmy "Kapitán" a "Předčítač". V ulici Emmerichstraße na jihu gründerské čtvrti se mimo jiné filmovaly scény dvoudílného filmu "Věž" a filmová komedie "Bylo jednou v Německu".

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen