Back to Overview

Památkově chráněné domy & stavby

Radnice

První zmínky o radnici pocházejí z roku 1369 a od té doby je sídlem městské samosprávy, moci a soudnictví. Její dnešní podoba je výsledkem několika přestaveb. Na kazatelně, kterou přistavěl v letech 1537/38 Wendel Roskopf starší se od roku 1591 nachází socha Spravedlnosti bez pásky přes oči jako symbol svobodné soudní pravomoci městské rady.

více

Krásný dvůr (Schönhof)

Vás zaujme i uprostřed mimořádného architektonického souboru zhořeleckého starého města. Je to nejstarší měšťanský renezační dům Německa. Tento až do 20. století činný pivovar býval jednou z nejhonosnějších budov města, v níž nocovali mnozí zemští páni.
Vznikla spojením několika částí domu a po velkém požáru města v roce 1525 ji městský stavitel Wendel Roskopf od roku 1526 obnovoval a využil při tom předchozí stavbu. Po rozsáhlé sanaci zde 13. května 2006 otevřelo stálou expozici Slezské muzeum. Kromě umělecky malovaných stropů a mnoha pozoruhodných detailů tu najdete poklady slezské kultury a historie.

Adresa: Brüderstraße 8, 02826 Görlitz

Dům č. 22 na Dolním náměstí s šeptacím obloukem

Na Dolním náměstí (Untermarkt) bydleli v bezprostřední blízkosti radnice kdysi nejbohatší obdchodníci města. Dům č. 22 má jedinečný obloukový portál z pozdní gotiky. Zde však není rozhodující jeho vzhled, ale jeho akustické vlastnosti: můžete tu na jedné straně oblouku něco pošeptat a na druhé straně oblouku je to výborně slyšet. Proto se mu také říká „šeptací oblouk“.

Adresa: Untermarkt 22, 02826 Görlitz

Radniční lékárna

Lékárna je jedním z nejzajímavějších domů na Dolním náměstí. Kromě honosné barevné fasády zaujmou na této renezanční budově zejména dvoje sluneční hodiny z dílny Bartoloměje Skulteta- Levé ukazují hodiny a pravé planetární hodiny.

Adresa: Untermarkt 24, 02826 Görlitz

Ulice Neißstraße s Biblickým domem

Ulice Neißstraße vede z Dolního náměstí prudce dolů ke břehu Nisy. Tudy procházela již stará obchodní stezka VIA REGIA. Není divu, že na této ulici stojí celá řada honosných domů. Z nich vyniká zejména Biblický dům, který byl v roce 1570 přestavěn pro obchodníka s borytem barvířským. Fasádu zdobí výjevy ze Starého a Nového zákona.

Adresa: Neißstraße 29, 02826 Görlitz

Staroměstský most (Altstadtbrücke)

Na tomto místě stával most již v roce 1298. Býval původně dřevěný, ale kvůli zátěži obchodních karavan, požárům, povodním a válkám musel být mnohokrát obnovován. V letech 1906/1907 byl postaven kamenný most, který však 7. května 1945 vojáci vyhodili do povětří. Téměř půl století se na tomto místě nedalo přes řeku přejít. 20. října 2004 byl slavnostně otevřen dnešní Staroměstský most. Od té doby tato lávka pro pěší opět spojuje na historickém místě obě části evropského města Görlitz/Zgorzelec a je tak symbolem sbližování obou měst.

Adresa: Hotherstraße/Uferstraße, 02826 Görlitz

Secesní obchodní dům (Jugendstilkaufhaus)

Je považován za nejhezčí obchodní dům Německa a od natočení hollywoodského filmu „Grandhotel Budapešť“ od Wese Andersona je ještě známější než kdy dříve. Pro kultovního režiséra sloužil obchodní dům jako téměř nezastavěná filmová kulisa.

více

Pasáž Straßburg

Na počátku rozvoje firmy Otto Straßburg stál jeden obchod s oděvy v Berlínské ulici 7. Obchod se postupně zvětšoval, až byla v roce 1907 otevřena pasáž. V roce 1927 byla zastřešena skleněnou střechou. Tato 115 m dlouhá pasáž spojuje Berlínskou ulici s náměstím Wilhelmsplatz.

Adresa: Jakobstraße 34, 02826 Görlitz

Nádraží (Bahnhof)

Po napojení Görlitz na saskou a pruskou železniční síť v roce 1847 a stavbě 475 m dlouhého viaduktu přes řeku Nisu vzniklo nejprve malé nádraží. V důsledku rostoucí železniční dopravy a rozvoje Görlitz jako dopravního uzlu bylo na začátku 20. století nutné postavit nové nádraží. Nová secesní budova nádraží s velkou vstupní halou dnes působí jako z jiné doby.

Adresa: Bahnhofstraße 76, 02826 Görlitz

Pivovar Landskron BRAU-MANUFAKTUR

Za památkově chráněnými zdmi z pálených cihel pivovaru, založeného v roce 1869 na půvabném břehu Nisy, se stále ještě vaří pivo tradičním řemeslným postupem s otevřeným a ručně vedeným kvašením. Dobré pivo Landskron leží pod zemí ve 12 m hlubokých klenutých sklepích mnohem déle, než bývá běžné, aby tu dozrávalo 6 až 12 týdnů podle druhu.

webové stránky

Zdroj fotografie:
"Radnice", "Dům č. 22 na Dolním náměstí s šeptacím obloukem", "Ulice Neißstraße s Biblickým domem" a "Nádraží": Europastadt GmbH, "Krásný dvůr", "Pasáž Straßburg" a "Radniční lékárna": Rainer Weisflog, "Staroměstský most": Sabine Wenzel, "Secesní obchodní dům": Daniel Hoppe

© Sabine Wenzel
Informace o webu Ochrana osobních údajů Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen