Berzdorfské jezero

Historie jezera

Velké jezero má svou historii

Tam, kde se to dnes v létě hemží koupači, byl ještě před několika lety povrchový důl na hnědé uhlí. O dvěstěpadesátileté hornické tradici v dolnoslezské Horní Lužici svědčí obří kolesové rypadlo 1452 v Hagenwerderu. Bývalí horníci Vás na vyžádání dovedou až 24 m vzhůru na tento obrovský důlní stroj. V městské části Görlitz-Königshufen připomíná „kostel naděje“ vesnici Deutsch Ossig, která musela v roce 1988 z velké části ustoupit povrchové těžbě.

Na jižním břehu jezera se expozice v „Domě u jezera“ v Tauchritz zaměřuje na zdejší těžbu hnědého uhlí a s ní spojené proměny krajiny. V pěti místnostech se představuje také dřívější život a obživa v tomto místě. Společně se tu angažují Evangelická církevní obec smíření z Görlitz, Domovský spolek Tauchritz a sdružení Hornolužiští horníci.

Hornická historie

Kolesové rypadlo 1452

prohlídky s odborným doprovodem jen na vyžádání

www.bagger1452.de