Görliwood - European Film Location

Evropská filmová lokace desetiletí

And the winner is…

Görliwood je evropskou filmovou lokací desetiletí! Tisíceré díky všem, kteří dali svůj hlas Görliwoodu!

 

Görliwood je evropskou filmovou lokací desetiletí!

Filmoví fanoušci z celé Evropy vybrali Zhořelec s místy natáčení americké oscarové komedie „Grandhotel Budapešť“ za nejlepší filmovou lokaci desetiletí! Tato cena „European Film Location Award of the Decade“ byla udělována poprvé, a to u příležitosti 10. výročí filmové sítě „Filming Europe – European Film Commissions Network“ (EuFCN). Cena byla předána 7. listopadu 2017 v Evropském parlamentu v Bruselu.  

Byly to právě mimořádné lokality pro natáčení, které v roce 2013 přitáhly amerického režiséra Wese Andersona do Zhořelce. Kolem 40 dní tu natáčel své oceněné dílo „Grandhotel Budapešť“ s takovými hvězdami, jako byli Ralph Fiennes, Jude Law a Bill Murray v hlavních rolích. Centrálním dějištěm byl secesní obchodní dům z roku 1913, který se s vynaložením značných nákladů přeměnil v hotel, který dal filmu název. Tento hraný film se promítal v roce 2014 jako zahajovací film na festivalu Berlinale a byl oceněn čtyřmi Oscary, mimo jiné za nejlepší scénografii.

V soutěži o nejlepší evropskou filmovou lokaci desetiletí byl Görliwood® s „Grandhotelem Budapešť“ nominován jako jediný německý kandidát a dokázal se v hlasování prosadit vůči 10 dalším nominovaným lokacím, mezi nimiž byla natáčecí místa v Chorvatsku, Španělsku, Rakousku, Polsku, Řecku, Norsku a Itálii.

Členem filmové sítě EuFCN je Filmová komise Středoněmecké mediální podpory, která má společně s městskou marketingovou společností Evropského města GörlitzZgorzelec GmbH, všemi obyvateli Zhořelce a filmovými fanoušky z tohoto titulu velkou radost.

„Díky Zhořelci! Jste prostě to nejskvělejší místo natáčení – Zhořelec byl pro nás tím nejlepším možným městem pro produkci filmu ‚Grandhotel Budapešť‘.

Ralph Fiennes, herec, „Grandhotel Budapešť“ (2013) a „Předčítač“ (2008)

 

Další informace najdete na:

www.mdm-online.de
www.cineuropa.org

„Jsem šťastný a samozřejmě i pyšný, že jsme získali toto ocenění. Touto cenou se dostává mimořádného ocenění i dlouholetému působení zdejších obyvatel,” říká primátor Siegfried Deinege.

(Na fotografii s Andreou Behr, jednatelkou společnosti Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH)

Katja Seidl, MDM Film Commission s Andreou Behr, EGZ a Hermannem Winklerem, poslancem Evropského parlamentu při udělování ceny v Bruselu.

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen