Příroda v Görlitz

Berzdorfské jezero

Kouzelná příroda v blízkosti města s nabídkou sportovních aktivit    

Jen pár minut od honosných staveb historického centra Görlitz se před Vámi otevírá přírodní ráj: 960 ha třpytivé vodní plochy, písečné pláže a šťavnatá zeleň 420 m vysokého kopce Landeskrone. Tady mohou vypnout a odpočinout si dovolenkáři i místní.

Zde uprostřed německo-česko-polského Trojzemí si přijde na své celá rodina: 16 km dlouhá, z větší části asfaltovaná okružní cesta vede podél pláží, hřišť a přírodní rezervací. Na břehu a v bezprostředním okolí si cyklisté, bruslaři a turisté užívají v každou roční dobu přírodu a krásné výhledy. Příznivci vodních sportů, jako je surfování, jachting nebo paddleboarding, se mohou na Berzdorfském jezeře vyřádit do sytosti. Ale dá se tu samozřejmě jednoduše i jen koupat – do průzračné a osvěžující vody se můžete ponořit hned z několika písečných pláží.        

 

Termíny pro koupací a plachetní sezónu 2020 budou zveřejněny brzy.

Sezóna 2019 - sezóna plná koupání a plachtění

Koupací sezóna 2019 na Berzdorfském jezeře odstartovala 1. května. Koupat se smí na severovýchodní pláži, na poloostrově a v Modré laguně. Koupání je možné do 3. října. 

Pláž pro psy se nachází jižně od bývalé obce Deutsch Ossig.

Jachtařská sezóna začala 1. dubna 2019 a potrvá do 31. října 2019. Vyjíždět na jezero resp. spustit jachty na vodu je možné pouze v přístavu Görlitz nebo na Modré laguně. Pramice, kajaky a kanoe se navíc mohou spouštět na vodu a přistávat na plážích. Surfaři mají přístup k jezeru na severovýchodní pláži. Přistávání a přivazování lodí v přístavištích "Neundorfer Weingarten" a "Fernblick" není povoleno, výjimkou jsou nebezpečné situace. Všechny další způsoby využití vyžadují speciální povolení.

Nenechte si ujít:

Slavnosti na Modré laguně 17. - 18. července 2020
(cancelled)

4. Zhořelecký jezerní týden 17. - 26. července 2020
(cancelled)

 

Přehled událostí u Berzdorferského jezera 2019 [0,3 MB, pouze německy]

Aktuální brožura o jezeře ke stažení [4 MB]

Mapa jezera ke stažení [2,4 MB]

Události roku 2020 budou brzy aktualizovány.

Letní zážitky u jezera

Léto plné zážitků u jezera s mnoha nabídkami, jachtařská i koupací sezóna letos jistě přiláká k Berzdorfskému jezeru opět mnoho návštěvníků.

Rovněž v roce 2019 je plánována spousta akcí. Evropské město GörlitzZgorzelec s.r.o. (EGZ) se zejména těší na to, že se letos poprvé spojí Jezerní týden a Slavnosti na Modré laguně (26.-27. července 2019) a nabídnou hostům od 26. července do 4. srpna hry a zábavu u jezera. Největšími atrakcemi tu budou jak Euroimmun-Regatta, tak i ukazkové plachtění u Deutsch Ossigu. Neměli byste si nechat ujít noční jízdu nasvícených jachet na Modré laguně (27. července) a následný ohňostroj.

Kromě jachtařských aktrakcí čeká návštěvníky během Jezerního týdne spousta zážitkových programů: úvodní víkend se o dobrou náladu postarají koncerty a přehlídky jak na Modér laguně, tak v Deutsch Ossigu. Mlsat budete moci u Koláčkového vozu Vlastivědného spolku Tauchritz (27. července), který se bude pohybovat od Modré laguny po cestě kolem jezera až do Deutsch Ossigu. Tady se navíc opět uskuteční oblíbená akce Marmeládové mistrovství (3.srpna), při němž návštěvníci mohou i ochutnat donesené marmelády. U cyklistické dílny u severní pláže umožní firma Little John Bikes zkušební jízdy na elektrokolech (3.srpna). A všichni malí návštěvníci si přijdou na své při procházkách zvířat, které bude pořádat zhořelecká zoologická zahrada ochrany přírody (3. srpna).

Ať už to budou sportovní výzvy, hudba nebo zábava pro celou rodinu – každý si tu pro sebe něco najde.

Odvažte se: jachtařské akce a sportovní aktivity na jezeře

Kdo si chce užít křišťálovou vodu z bezprostřední blízkosti, má poprvé možnost půjčit si na severovýchodní pláži šlapadla a paddleboardy a prozkoumat jezero jinak. „Symfonie volného času“ zde nabízí i velké boardy až pro šest osob. Nabízí také individuální nebo skupinové kurzy SUP-paddleboardingu, které můžete vyzkoušet s rodinou nebo přáteli, ale hodí se také pro školní třídy nebo teambuildingové akce. Náš tip: vedené výpravy na východ a západ slunce. Exkluzivní šumění vln slibuje 14 metrů dlouhá jachta, na které si můžete, i při individuálním pronajmutí, vychutnat kulinářské speciality, plavit se do západu slunce a pohodlně strávit noc.

Plachtaři a ti, kteří se jimi chtějí stát, vyrážejí na jezero z přístavu v Tauchritz nebo z přístaviště Modrá laguna. Zatímco „Symfonie volného času“ pořádá kurzy plachtění pro děti a dospělé v přístavu, koná se na Modré laguně navíc řada akcí: počínaje od plachtařských tréninků pro děti a mládež o sobotách a Mezinárodního dětského plachtařského tábora přes Mezinárodní jachtařskou regatu „Pohár Trojzemí“ až po regatu na závěr sezóny. 

Sportovci, kteří neplachtí, si přijdou na své na závodech „Swim `n` Run“ spolku Evropský maraton. Děti, mládež a dospělí se spolu mohou poměřovat na různých délkách tratí v přístavu Tauchritz. Rampa pro lodě bude sloužit jako ideální nástup do vody resp. výlez. V sezóně 2020 bude Swim'N'Run poprvé rozšířen o sprinttriatlon na 750 m plavání, 21 km jízdy na kole a 5 km běhu.

Sportovní vyžití u jezera

Paddleboarding, šlapadla u severní pláže, plachtění a pronájem jachet v přístavu
http://symphonie-der-freizeit.de

Plachtění na Modré laguně
www.segeln-am-berzdorfer-see.de

„Swim 'n' Run“
v přístavu Görlitz: červenec 2021
www.egz-triathlon.de/15-swim-n-run

Přístav Görlitz
Otevírací doba, kontaktní osoba, místa
https://hafen-goerlitz.eu/cs

Užívat si u jezera

Restaurace a wellness-hotel v blízkosti přístavu: Insel der Sinne www.inseldersinne.de

Restaurace a hotel na Vodním zámku Tauchritz: Gut am See
http://gut-am-see.de

Zážitková gastronomie Carari v Deutsch Ossig: www.carari.de

Mléčný bar Görlitz v Deutsch Ossig: www.facebook.com/MilchbarGoerlitz

Kavárna a kiosek v přístavu: https://hafen-goerlitz.eu/cs

Přijít tomu na chuť, cítit se dobře a zůstat přes noc

Stylová gastronomie nebo přeci jen zmrzlina a buřt – u jezera si všichni přijdou na své. Restaurace a wellness-hotel Insel der Sinne (Ostrov smyslů), Gut am See (Dvůr u jezera), přístavní kiosek a kavárna a gastronomie na Modré laguně lákají výletníky k posezení. Kolem jezera nicméně najdete ještě více možností, kam zavítat a kde se občerstvit.

Přímo nad vodou se nachází restaurace See-Lounge, která byla otevřena společně s hotelem Insel der Sinne v roce 2018. Na prostorné terase u jezera se podává středomořská kuchyně společně s lahodnými rybími specialitami - k tomu si můžete vychutnat idylický výhled na jezero. V případě dešťových kapek jste dobře chráněni v kompletně proskleném pavilonu.

Na romanticky položeném, přes 800 let starém zámackém areálu bývalého sídla šlechty, se již etablovala stejnojmená restaurace Gut am See jako mimořádná lokace. S novým otevřením hotelu, které je plánováno na květen 2020, bude hostům k dispozici druhá hotelová restaurace a hotelový bar.

A ten kdo se chce nechat hýčkat ještě déle a strávit noc u jezera, bude jak v hotelu Gut am See, tak ve wellness hotelu Insel der Sinne, božsky uložen. Kromě toho bude s novým otevřením Pirátského kempu, plánovaném  na září 2020, k dispozici 120 parkovacích míst pro nadšence kempování.

Velké jezero má svou historii

Tam, kde se to dnes v létě hemží koupači, byl ještě před několika lety povrchový důl na hnědé uhlí. O dvěstěpadesátileté hornické tradici v dolnoslezské Horní Lužici svědčí obří kolesové rypadlo 1452 v Hagenwerderu. Bývalí horníci Vás na vyžádání dovedou až 24 m vzhůru na tento obrovský důlní stroj. V městské části Görlitz-Königshufen připomíná „kostel naděje“ vesnici Deutsch Ossig, která musela v roce 1988 z velké části ustoupit povrchové těžbě.

Na jižním břehu jezera se expozice v „Domě u jezera“ v Tauchritz zaměřuje na zdejší těžbu hnědého uhlí a s ní spojené proměny krajiny. V pěti místnostech se představuje také dřívější život a obživa v tomto místě. Společně se tu angažují Evangelická církevní obec smíření z Görlitz, Domovský spolek Tauchritz a sdružení Hornolužiští horníci.  

Hornická historie

Kolesové rypadlo 1452

prohlídky s odborným doprovodem jen na vyžádání

www.bagger1452.de

Haus am See (Dům u jezera) v Tauchritz

výstava – v této sezóně se zaměřením na koníčky a kreativitu u Berzdorfského jezera

www.versoehnung-goerlitz.de

Příjezd k jezeru

Autem

ze Žitavy po silnici B99 směrem na Görlitz

Více o parkování u jezera:

www.goerlitz.de/parken.html

Autobusem

Linka E: z Görlitz-Weinhübel (tramvaj - konečná linie 1) do Deutsch Ossigu – Hagenwerder nádraží – Hagenwerder obec – Sportovní centrum - Tauchritz/West – Blaue Lagune

www.goerlitztakt.de

Vlakem

číslo vlaku OE65: Görlitz – Görlitz/Weinhübel – Hagenwerder – a dále do Ostritz a Žitavy

www.odeg.de

 

Mnoho cest vede k jezeru

K Berzdorfskému jezeru přímo před branami města Görlitz dojedete jen za pár minut autobusem, vlakem, autem nebo na kole po cyklostezce Odra-Nisa směrem na jih. V sezóně je tu provozováno celkem pět parkovišť s více než 1000 parkovacích míst. Nacházejí se u příjezdu k severovýchodní pláži, u přístavu a u Modré laguny.

Náš tip: Až dojedete k jezeru, můžete se vydat na dvě malebné okružní cesty kolem Berzdorfského jezera. Vyplatí se ale také výlet na rozhlednu na západní straně jezera. Odtud se nabízí překrásný výhled na jezero a okolí až k Žitavským a Jizerským horám.

 

Své podněty, upozornění a otázky ohledně Berzdorfského jezera pište na:  see@europastadt-goerlitz.de

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen