Příroda v Görlitz

Berzdorfské jezero

Berzdorfské jezero

 

Kouzelná příroda v blízkosti města s nabídkou sportovních aktivit    

Jen pár minut od honosných staveb historického centra Görlitz se před Vámi otevírá přírodní ráj: 960 ha třpytivé vodní plochy, písečné pláže a šťavnatá zeleň 420 m vysokého kopce Landeskrone. Tady mohou vypnout a odpočinout si dovolenkáři i místní.

Zde uprostřed německo-česko-polského Trojzemí si přijde na své celá rodina: 16 km dlouhá, z větší části asfaltovaná okružní cesta vede podél pláží, hřišť a přírodní rezervací. Na břehu a v bezprostředním okolí si cyklisté, bruslaři a turisté užívají v každou roční dobu přírodu a krásné výhledy. Příznivci vodních sportů, jako je surfování, jachting nebo paddleboarding, se mohou na Berzdorfském jezeře vyřádit do sytosti. Ale dá se tu samozřejmě jednoduše i jen koupat – do průzračné a osvěžující vody se můžete ponořit hned z několika písečných pláží.        

 

Koupací sezóna 2019

Koupací sezóna 2019 na Berzdorfském jezeře odstartovala 1. května. Koupat se smí na severovýchodní pláži, na poloostrově a v Modré laguně. Koupání je možné do 6. října. 

Pláž pro psy se nachází jižně od bývalé obce Deutsch Ossig.

Surfaři mají přístup k jezeru na severovýchodní pláži. V této sezóně není povolen kitesurfing. I přes několik žádostí směřujících na společnost LMBV odpovědnou za sanaci bývalých dolů a na nižší vodoprávní úřad se nepodařilo najít řešení. Důvodem je několik případů z minulých let, kdy došlo k ohrožení zúčastněných osob a výpadku elektrického proudu ve městě Görlitz. Primátor Siegfried Deinege nicméně slibuje: „Nevzdáme se, protože Berzdorské jezero je pro kitesurfing díky věrným poměrům velmi vhodné.“

Přehled událostí u Berzdorferského jezera 2019 [0,3 MB]

 

Nenechte si ujít:

Slavnosti na Modré laguně 26.-27. července

4. Zhořelecký jezerní týden 26. července až 5. srpna

Léto u jezera

Odpočinek u jezera, aktivní výlety na kole a na lodi, kulturní zážitky a kulinářské speciality – takto pohodově se dá strávit léto u Berzdorfského jezera. Pláže, okružní cesta kolem jezera, přístav a samozřejmě samotné jezero v průběhu léta ožijí řadou rozmanitých akcí. Jejich vyvrcholením budou Slavnosti na Modré laguně s Mezinárodní jachtařskou regatou a 3. Jezerní týden.

Jezerní týden se bude tentokrát soustředit do místa Deutsch Ossig a na jeho zelenou pobřežní promenádu a odstartuje sportovně. Zájemci si budou moci poměřit síly na cyklistické akci pořádané firmou Little John Bikes a v lukostřelbě. Proběhne komentované plachtění sportovního svazu SV Schönau-Berzdorf e.V.  a záchranářská organizace DLRG předvede na vodě cvičení. Velkou atrakcí budou seskoky padákem z vrtulníku do přesného bodu na vodě. Mléčný bar Görlitz bude během Jezerního týdne lákat nejen na lahodnou zmrzlinu, ale i celou řadu hudebních akcí: ať už je to noc šlágrů s hvězdnými hosty a jedinečnou atmosférou, rockový koncert skupiny Madrigal nebo večer s nově objevenou skupinou Stereo Pilot z Löbau. Magickou zábavu nabídne kouzelnická show. Jen o pár kroků dál na louce můžete potěšit své chuťové kanálky u zážitkové gastronomie Carari: Opět tu proběhne oblíbené marmeládové mistrovství, které Vás pozve ke snídani u jezera, než se odpoledne před kulisou jezera rozezní klasická hudba. 

Ať už jste milovníci přírody, rodiny s dětmi nebo sportovní nadšenci – každý si tu pro sebe něco najde a užije si jezerní atmosféru po svém.

Odvažte se: jachtařské akce a sportovní aktivity na jezeře

Kdo si chce užít křišťálovou vodu z bezprostřední blízkosti, má poprvé možnost půjčit si na severovýchodní pláži šlapadla a paddleboardy a prozkoumat jezero jinak. „Symfonie volného času“ zde nabízí i velké boardy až pro šest osob. Nabízí také individuální nebo skupinové kurzy SUP-paddleboardingu, které můžete vyzkoušet s rodinou nebo přáteli, ale hodí se také pro školní třídy nebo teambuildingové akce. Náš tip: vedené výpravy na východ a západ slunce.   

Plachtaři a ti, kteří se jimi chtějí stát, vyrážejí na jezero z přístavu v Tauchritz nebo z přístaviště Modrá laguna. Zatímco „Symfonie volného času“ pořádá kurzy plachtění pro děti a dospělé v přístavu, koná se na Modré laguně navíc řada akcí: počínaje od plachtařských tréninků pro děti a mládež o sobotách a Mezinárodního dětského plachtařského tábora přes Mezinárodní jachtařskou regatu „Pohár Trojzemí“ až po regatu na závěr sezóny. 

Sportovci bez plachty si přijdou na své na Triatlonu Zgorzelec 15.09. a na poprvé pořádaných závodech „Swim `n` Run“ 12.08.2019

Triatlon Zgorzelec se koná na olympijské vzdálenosti (1.5km plavání, 40km kolo, 10km běh) a na krátkou vzdálenost (750m plavání, 20km kolo, 5km běh). Začíná se plaveckou etapou na Berzdorfském jezeře, než se pokračuje směrem do Zgorzelce, kde účastníci nakonec protnou cílovou čáru na stadionu.

Stejně tak napínavý souboj – i k přihlížení – slibuje akce „Swim `n` Run“ spolku Evropský maraton. Děti, mládež a dospělí se spolu mohou poměřovat na různých délkách tratí v přístavu Tauchritz. Rampa pro lodě bude sloužit jako ideální nástup do vody resp. výlez.   

Paddleboarding, šlapadla a plachtění v přístavu

http://symphonie-der-freizeit.de

Plachtění na Modré laguně

www.segeln-am-berzdorfer-see.de

Triatlon Zgorzelec 

start u jezera a cíl na stadionu ve Zgorzelci: 15. září 2019 http://triathlonzgorzelec.pl

„Swim `n` Run“

v přístavu Tauchritz: 11. srpna 2019

www.egz-triathlon.de

Přístav Tauchritz

https://hafen-goerlitz.eu/cs

Restaurace a wellness-hotel v blízkosti přístavu: Insel der Sinne

www.inseldersinne.de

Restaurace na Vodním zámku Tauchritz: Gut am See

http://gut-am-see.de

Zážitková gastronomie Carari v Deutsch Ossig

www.carari.de

Mléčný bar Görlitz v Deutsch Ossig:

www.facebook.com/MilchbarGoerlitz

Kavárna a kiosek v přístavu

https://hafen-goerlitz.eu/cs

Kde si pochutnáte

Stylová gastronomie nebo přeci jen zmrzlina a buřt – u jezera si všichni přijdou na své. Restaurace a wellness-hotel Insel der Sinne (Ostrov smyslů), Gut am See (Dvůr u jezera), přístavní kiosek a gastronomie na Modré laguně lákají výletníky k posezení. Kolem jezera nicméně najdete ještě více možností, kam zavítat a kde se občerstvit.

„Léto u jezera“ znamená také objevovat nové osvěžující nabídky, jakou je teprve v květnu otevřená jezerní restaurace Ostrova smyslů. Na velké jezerní terase přímo nad vodou se servíruje vybraná středomořská kuchyně včetně rybích specialit a k tomu se můžete kochat pohledem na jezero. V případě, že spadnou nějaké kapky, budete skvěle chráněni v kompletně proskleném pavilonu. Od poloviny července bude čtyřhvězdičkový wellness-hotel Insel der Sinne nabízet ubytování prvním hostům, kteří se tu mohou nechat rozmazlovat po všech stránkách.

Velké jezero má svou historii

Tam, kde se to dnes v létě hemží koupači, byl ještě před několika lety povrchový důl na hnědé uhlí. O dvěstěpadesátileté hornické tradici v dolnoslezské Horní Lužici svědčí obří kolesové rypadlo 1452 v Hagenwerderu. Bývalí horníci Vás na vyžádání dovedou až 24 m vzhůru na tento obrovský důlní stroj. V městské části Görlitz-Königshufen připomíná „kostel naděje“ vesnici Deutsch Ossig, která musela v roce 1988 z velké části ustoupit povrchové těžbě.

Na jižním břehu jezera se expozice v „Domě u jezera“ v Tauchritz zaměřuje na zdejší těžbu hnědého uhlí a s ní spojené proměny krajiny. V pěti místnostech se představuje také dřívější život a obživa v tomto místě. Společně se tu angažují Evangelická církevní obec smíření z Görlitz, Domovský spolek Tauchritz a sdružení Hornolužiští horníci.  

Kolesové rypadlo 1452

prohlídky s odborným doprovodem jen na vyžádání

www.bagger1452.de

Haus am See (Dům u jezera) v Tauchritz

výstava – v této sezóně se zaměřením na koníčky a kreativitu u Berzdorfského jezera

www.versoehnung-goerlitz.de

Více k parkování:

www.goerlitz.de/parken.html

Autobusem: Linka E: z Görlitz-Weinhübel (tramvaj - konečná linie 1) do Deutsch Ossigu – Hagenwerder nádraží – Hagenwerder obec – Sportovní centrum - Tauchritz/West – Blaue Lagune

www.goerlitztakt.de

Vlakem: číslo vlaku OE65: Görlitz – Görlitz/Weinhübel – Hagenwerder – a dále do Ostritz a Žitavy

www.odeg.de

 

 

Stáhnout si brožuru o jezeře

Mnoho cest vede k jezeru

K Berzdorfskému jezeru přímo před branami města Görlitz dojedete jen za pár minut autobusem, vlakem, autem nebo na kole po cyklostezce Odra-Nisa směrem na jih. V sezóně je tu provozováno celkem pět parkovišť s více než 1000 parkovacích míst. Nacházejí se u příjezdu k severovýchodní pláži, u přístavu a u Modré laguny.

Náš tip: Až dojedete k jezeru, můžete se vydat na dvě malebné okružní cesty kolem Berzdorfského jezera. Vyplatí se ale také výlet na rozhlednu na západní straně jezera. Odtud se nabízí překrásný výhled na jezero a okolí až k Žitavským a Jizerským horám.

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen