Příroda v Görlitz

Berzdorfské jezero

Nenechte si ujít:

Slavnosti na Modré laguně 26.-27. července

4. Zhořelecký jezerní týden 26. července až 4. srpna

 

Přehled událostí u Berzdorferského jezera 2019 [0,3 MB, pouze německy]

Aktuální brožura o jezeře ke stažení [3,5 MB]

Mapa jezera ke stažení [2,4 MB]

Letní zážitky u jezera

Léto plné zážitků u jezera s mnoha nabídkami, jachtařská i koupací sezóna letos jistě přiláká k Berzdorfskému jezeru opět mnoho návštěvníků.

Rovněž v roce 2019 je plánována spousta akcí. Evropské město GörlitzZgorzelec s.r.o. (EGZ) se zejména těší na to, že se letos poprvé spojí Jezerní týden a Slavnosti na Modré laguně (26.-27. července 2019) a nabídnou hostům od 26. července do 4. srpna hry a zábavu u jezera. Největšími atrakcemi tu budou jak Euroimmun-Regatta, tak i ukazkové plachtění u Deutsch Ossigu. Neměli byste si nechat ujít noční jízdu nasvícených jachet na Modré laguně (27. července) a následný ohňostroj.

Kromě jachtařských aktrakcí čeká návštěvníky během Jezerního týdne spousta zážitkových programů: úvodní víkend se o dobrou náladu postarají koncerty a přehlídky jak na Modér laguně, tak v Deutsch Ossigu. Mlsat budete moci u Koláčkového vozu Vlastivědného spolku Tauchritz (27. července), který se bude pohybovat od Modré laguny po cestě kolem jezera až do Deutsch Ossigu. Tady se navíc opět uskuteční oblíbená akce Marmeládové mistrovství (3.srpna), při němž návštěvníci mohou i ochutnat donesené marmelády. U cyklistické dílny u severní pláže umožní firma Little John Bikes zkušební jízdy na elektrokolech (3.srpna). A všichni malí návštěvníci si přijdou na své při procházkách zvířat, které bude pořádat zhořelecká zoologická zahrada ochrany přírody (3. srpna).

Ať už to budou sportovní výzvy, hudba nebo zábava pro celou rodinu – každý si tu pro sebe něco najde.

Kouzelná příroda v blízkosti města s nabídkou sportovních aktivit    

Jen pár minut od honosných staveb historického centra Görlitz se před Vámi otevírá přírodní ráj: 960 ha třpytivé vodní plochy, písečné pláže a šťavnatá zeleň 420 m vysokého kopce Landeskrone. Tady mohou vypnout a odpočinout si dovolenkáři i místní.

Zde uprostřed německo-česko-polského Trojzemí si přijde na své celá rodina: 16 km dlouhá, z větší části asfaltovaná okružní cesta vede podél pláží, hřišť a přírodní rezervací. Na břehu a v bezprostředním okolí si cyklisté, bruslaři a turisté užívají v každou roční dobu přírodu a krásné výhledy. Příznivci vodních sportů, jako je surfování, jachting nebo paddleboarding, se mohou na Berzdorfském jezeře vyřádit do sytosti. Ale dá se tu samozřejmě jednoduše i jen koupat – do průzračné a osvěžující vody se můžete ponořit hned z několika písečných pláží.        

 

Sezóna 2019 - sezóna plná koupání a plachtění

Koupací sezóna 2019 na Berzdorfském jezeře odstartovala 1. května. Koupat se smí na severovýchodní pláži, na poloostrově a v Modré laguně. Koupání je možné do 3. října. 

Pláž pro psy se nachází jižně od bývalé obce Deutsch Ossig.

Jachtařská sezóna začala 1. dubna 2019 a potrvá do 31. října 2018. Vyjíždět na jezero resp. spustit jachty na vodu je možné pouze v přístavu Görlitz nebo na Modré laguně. Pramice, kajaky a kanoe se navíc mohou spouštět na vodu a přistávat na plážích. Surfaři mají přístup k jezeru na severovýchodní pláži. Přistávání a přivazování lodí v přístavištích "Neundorfer Weingarten" a "Fernblick" není povoleno, výjimkou jsou nebezpečné situace. Všechny další způsoby využití vyžadují speciální povolení.

Odvažte se: jachtařské akce a sportovní aktivity na jezeře

Kdo si chce užít křišťálovou vodu z bezprostřední blízkosti, má poprvé možnost půjčit si na severovýchodní pláži šlapadla a paddleboardy a prozkoumat jezero jinak. „Symfonie volného času“ zde nabízí i velké boardy až pro šest osob. Nabízí také individuální nebo skupinové kurzy SUP-paddleboardingu, které můžete vyzkoušet s rodinou nebo přáteli, ale hodí se také pro školní třídy nebo teambuildingové akce. Náš tip: vedené výpravy na východ a západ slunce.   

Plachtaři a ti, kteří se jimi chtějí stát, vyrážejí na jezero z přístavu v Tauchritz nebo z přístaviště Modrá laguna. Zatímco „Symfonie volného času“ pořádá kurzy plachtění pro děti a dospělé v přístavu, koná se na Modré laguně navíc řada akcí: počínaje od plachtařských tréninků pro děti a mládež o sobotách a Mezinárodního dětského plachtařského tábora přes Mezinárodní jachtařskou regatu „Pohár Trojzemí“ až po regatu na závěr sezóny. 

Sportovci bez plachty si přijdou na své na Triatlonu Zgorzelec. a na závodech „Swim `n` Run“.

Triatlon Zgorzelec se koná na olympijské vzdálenosti (1.5km plavání, 40km kolo, 10km běh) a na krátkou vzdálenost (750m plavání, 20km kolo, 5km běh). Začíná se plaveckou etapou na Berzdorfském jezeře, než se pokračuje směrem do Zgorzelce, kde účastníci nakonec protnou cílovou čáru na stadionu.

Stejně tak napínavý souboj – i k přihlížení – slibuje akce „Swim `n` Run“ spolku Evropský maraton. Děti, mládež a dospělí se spolu mohou poměřovat na různých délkách tratí v přístavu Tauchritz. Rampa pro lodě bude sloužit jako ideální nástup do vody resp. výlez.

Sportovní vyžití u jezera

Paddleboarding, šlapadla u severní pláže, plachtění a pronájem jachet v přístavu

http://symphonie-der-freizeit.de

Plachtění na Modré laguně

www.segeln-am-berzdorfer-see.de

Triatlon Zgorzelec
start u jezera a cíl na stadionu ve Zgorzelci: 15. září 2019 http://triathlonzgorzelec.pl

„Swim 'n' Run“
v přístavu Görlitz: 4. a 5. červenec 2020
www.egz-triathlon.de/15-swim-n-run

Přístav Görlitz
Otevírací doba, kontaktní osoba, místa

https://hafen-goerlitz.eu/cs

Užívat si u jezera

Restaurace a wellness-hotel v blízkosti přístavu: Insel der Sinne www.inseldersinne.de

Restaurace na Vodním zámku Tauchritz: Gut am See
http://gut-am-see.de

Zážitková gastronomie Carari v Deutsch Ossig: www.carari.de

Mléčný bar Görlitz v Deutsch Ossig: www.facebook.com/MilchbarGoerlitz

Kavárna a kiosek v přístavu: https://hafen-goerlitz.eu/cs

Kde si pochutnáte

Stylová gastronomie nebo přeci jen zmrzlina a buřt – u jezera si všichni přijdou na své. Restaurace a wellness-hotel Insel der Sinne (Ostrov smyslů), Gut am See (Dvůr u jezera), přístavní kiosek a kavárna a gastronomie na Modré laguně lákají výletníky k posezení. Kolem jezera nicméně najdete ještě více možností, kam zavítat a kde se občerstvit.

„Léto u jezera“ znamená také objevovat nové osvěžující nabídky, jakou je v roce 2018 otevřená jezerní restaurace Ostrova smyslů. Na velké jezerní terase přímo nad vodou se servíruje vybraná středomořská kuchyně včetně rybích specialit a k tomu se můžete kochat pohledem na jezero. V případě, že spadnou nějaké kapky, budete skvěle chráněni v kompletně proskleném pavilonu.

 

Velké jezero má svou historii

Tam, kde se to dnes v létě hemží koupači, byl ještě před několika lety povrchový důl na hnědé uhlí. O dvěstěpadesátileté hornické tradici v dolnoslezské Horní Lužici svědčí obří kolesové rypadlo 1452 v Hagenwerderu. Bývalí horníci Vás na vyžádání dovedou až 24 m vzhůru na tento obrovský důlní stroj. V městské části Görlitz-Königshufen připomíná „kostel naděje“ vesnici Deutsch Ossig, která musela v roce 1988 z velké části ustoupit povrchové těžbě.

Na jižním břehu jezera se expozice v „Domě u jezera“ v Tauchritz zaměřuje na zdejší těžbu hnědého uhlí a s ní spojené proměny krajiny. V pěti místnostech se představuje také dřívější život a obživa v tomto místě. Společně se tu angažují Evangelická církevní obec smíření z Görlitz, Domovský spolek Tauchritz a sdružení Hornolužiští horníci.  

Hornická historie

Kolesové rypadlo 1452

prohlídky s odborným doprovodem jen na vyžádání

www.bagger1452.de

Haus am See (Dům u jezera) v Tauchritz

výstava – v této sezóně se zaměřením na koníčky a kreativitu u Berzdorfského jezera

www.versoehnung-goerlitz.de

Příjezd k jezeru

Autem

ze Žitavy po silnici B99 směrem na Görlitz

Více o parkování u jezera:

www.goerlitz.de/parken.html

Autobusem

Linka E: z Görlitz-Weinhübel (tramvaj - konečná linie 1) do Deutsch Ossigu – Hagenwerder nádraží – Hagenwerder obec – Sportovní centrum - Tauchritz/West – Blaue Lagune

www.goerlitztakt.de

Vlakem

číslo vlaku OE65: Görlitz – Görlitz/Weinhübel – Hagenwerder – a dále do Ostritz a Žitavy

www.odeg.de

 

Mnoho cest vede k jezeru

K Berzdorfskému jezeru přímo před branami města Görlitz dojedete jen za pár minut autobusem, vlakem, autem nebo na kole po cyklostezce Odra-Nisa směrem na jih. V sezóně je tu provozováno celkem pět parkovišť s více než 1000 parkovacích míst. Nacházejí se u příjezdu k severovýchodní pláži, u přístavu a u Modré laguny.

Náš tip: Až dojedete k jezeru, můžete se vydat na dvě malebné okružní cesty kolem Berzdorfského jezera. Vyplatí se ale také výlet na rozhlednu na západní straně jezera. Odtud se nabízí překrásný výhled na jezero a okolí až k Žitavským a Jizerským horám.

Své podněty, upozornění a otázky ohledně Berzdorfského jezera pište na:  see@europastadt-goerlitz.de

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen