Příroda v Görlitz

Berzdorfské jezero

Kouzelná příroda v blízkosti města s nabídkou sportovních aktivit    

Jen pár minut od honosných staveb historického centra Görlitz se před Vámi otevírá přírodní ráj: 960 ha třpytivé vodní plochy, písečné pláže a šťavnatá zeleň 420 m vysokého kopce Landeskrone. Tady mohou vypnout a odpočinout si dovolenkáři i místní.

Zde uprostřed německo-česko-polského Trojzemí si přijde na své celá rodina: 16 km dlouhá, z větší části asfaltovaná okružní cesta vede podél pláží, hřišť a přírodní rezervací. Na břehu a v bezprostředním okolí si cyklisté, bruslaři a turisté užívají v každou roční dobu přírodu a krásné výhledy. Příznivci vodních sportů, jako je surfování, jachting nebo paddleboarding, se mohou na Berzdorfském jezeře vyřádit do sytosti. Ale dá se tu samozřejmě jednoduše i jen koupat – do průzračné a osvěžující vody se můžete ponořit hned z několika písečných pláží.        

 

Sezóna 2020 - sezóna plná koupání a plachtění

Koupat se smí na severní a severovýchodní pláži, na poloostrově a na Modré laguně. Koupání je možné do 4. října 2020. Pláž pro psy se nachází jižně od Deutsch Ossig.

Koupací provoz je od 20. června 2020 organizován ve spolupráci s Německým červeným křížem. Město Görlitz navíc zajišťuje buňky s toaletami. Dvě jsou instalovány na severovýchodní pláži a jedna na severní pláži. Tyto buňky mají nástavbu, aby plavčíci mohli lépe přehlédnout oblast koupání.

Profesionální potápění není v jezeře povoleno. 

Nenechte si ujít:

Slavnosti na Modré laguně 17. - 18. července 2020
(cancelled)

4. Zhořelecký jezerní týden 17. - 26. července 2020
(cancelled)

 

Přehled událostí u Berzdorferského jezera 2020 [0,3 MB, pouze německy]

Aktuální brožura o jezeře ke stažení [4 MB]

Mapa jezera ke stažení [2,4 MB]

Odvažte se: jachtařské akce a sportovní aktivity na jezeře

Kdo si chce užít křišťálovou vodu z bezprostřední blízkosti, má poprvé možnost půjčit si šlapadla a paddleboardy a prozkoumat jezero jinak. „Symfonie volného času“ zde nabízí i velké boardy až pro šest osob. Nabízí také individuální nebo skupinové kurzy SUP-paddleboardingu, které můžete vyzkoušet s rodinou nebo přáteli, ale hodí se také pro školní třídy nebo teambuildingové akce. Náš tip: vedené výpravy na východ a západ slunce. Exkluzivní šumění vln slibuje 14 metrů dlouhá jachta, na které si můžete, i při individuálním pronajmutí, vychutnat kulinářské speciality, plavit se do západu slunce a pohodlně strávit noc.

Plachtaři a ti, kteří se jimi chtějí stát, vyrážejí na jezero z přístavu v Tauchritz nebo z přístaviště Modrá laguna. Zatímco „Symfonie volného času“ pořádá kurzy plachtění pro děti a dospělé v přístavu, koná se na Modré laguně navíc řada akcí: počínaje od plachtařských tréninků pro děti a mládež o sobotách a Mezinárodního dětského plachtařského tábora přes Mezinárodní jachtařskou regatu „Pohár Trojzemí“ až po regatu na závěr sezóny. 

Sportovci, kteří neplachtí, si přijdou na své na závodech „Swim `n` Run“ spolku Evropský maraton. Děti, mládež a dospělí se spolu mohou poměřovat na různých délkách tratí v přístavu Tauchritz. Rampa pro lodě bude sloužit jako ideální nástup do vody resp. výlez. V sezóně 2020 bude Swim'N'Run poprvé rozšířen o sprinttriatlon na 750 m plavání, 21 km jízdy na kole a 5 km běhu.

Informace k jachtařské sezoně a využívání vybavení pro vodní sporty v sezoně 2020

Jachtařská sezona na Berzdorfském jezeře trvá od 1. dubna do 30. října 2020.

Přivážení a odvážení plavidel na odpočívadla a z nich není povoleno v nočních hodinách (od západu po východ slunce). Přistávání a přivazování lodí v přístavištích „Deutsch Ossig“ a „Blaue Lagune“ je povoleno. Kotvení lodí je možné východně od přístaviště „Kleinneundorfer Weingarten“ a severně od poloostrova ve dne i v noci. Jakékoli jiné využívání jezera vyžaduje zvláštní povolení.

Sportovní vyžití u jezera

Paddleboarding, šlapadla na Modré laguně, plachtění a pronájem jachet v přístavu
http://symphonie-der-freizeit.de

Plachtění na Modré laguně
www.segeln-am-berzdorfer-see.de

„Swim 'n' Run“
v přístavu Görlitz: červenec 2021
www.egz-triathlon.de/15-swim-n-run

Přístav Görlitz
Otevírací doba, kontaktní osoba, místa
https://hafen-goerlitz.eu/cs

Poníci v Ranči u jezera
Website: www.ranchamsee.de

Užívat si u jezera

Restaurace a wellness-hotel v blízkosti přístavu: Insel der Sinne www.inseldersinne.de

Restaurace a hotel na Vodním zámku Tauchritz: Gut am See
http://gut-am-see.de

Zážitková gastronomie Carari v Deutsch Ossig www.carari.de

Mléčný bar Görlitz v Deutsch Ossig www.facebook.com/MilchbarGoerlitz

Letní pivní zahrádka u jezera
www.facebook.com/BerzdorferSeeNaechte

Plážový bar Görlitz https://strandbar-goerlitz.eu

Kavárna a kiosek v přístavu https://hafen-goerlitz.eu/cs

Přijít tomu na chuť, cítit se dobře a zůstat přes noc

Stylová gastronomie nebo přeci jen zmrzlina a buřt – u jezera si všichni přijdou na své. Restaurace a wellness-hotel Insel der Sinne (Ostrov smyslů), Gut am See (Dvůr u jezera), přístavní kiosek a kavárna a gastronomie na Modré laguně lákají výletníky k posezení. Kolem jezera nicméně najdete ještě více možností, kam zavítat a kde se občerstvit.

Přímo nad vodou se nachází restaurace See-Lounge, která byla otevřena společně s hotelem Insel der Sinne v roce 2018. Na prostorné terase u jezera se podává středomořská kuchyně společně s lahodnými rybími specialitami - k tomu si můžete vychutnat idylický výhled na jezero. V případě dešťových kapek jste dobře chráněni v kompletně proskleném pavilonu.

Na romanticky položeném, přes 800 let starém zámackém areálu bývalého sídla šlechty, se již etablovala stejnojmená restaurace Gut am See jako mimořádná lokace. S novým otevřením hotelu, které je plánováno na květen 2020, bude hostům k dispozici druhá hotelová restaurace a hotelový bar.

A ten kdo se chce nechat hýčkat ještě déle a strávit noc u jezera, bude jak v hotelu Gut am See, tak ve wellness hotelu Insel der Sinne, božsky uložen. Kromě toho bude s novým otevřením Pirátského kempu, plánovaném  na září 2020, k dispozici 120 parkovacích míst pro nadšence kempování. 

Parkovací místa pro karavany najdete zde

Velké jezero má svou historii

Tam, kde se to dnes v létě hemží koupači, byl ještě před několika lety povrchový důl na hnědé uhlí. O dvěstěpadesátileté hornické tradici v dolnoslezské Horní Lužici svědčí obří kolesové rypadlo 1452 v Hagenwerderu. Bývalí horníci Vás na vyžádání dovedou až 24 m vzhůru na tento obrovský důlní stroj. V městské části Görlitz-Königshufen připomíná „kostel naděje“ vesnici Deutsch Ossig, která musela v roce 1988 z velké části ustoupit povrchové těžbě.

Na jižním břehu jezera se expozice v „Domě u jezera“ v Tauchritz zaměřuje na zdejší těžbu hnědého uhlí a s ní spojené proměny krajiny. V pěti místnostech se představuje také dřívější život a obživa v tomto místě. Společně se tu angažují Evangelická církevní obec smíření z Görlitz, Domovský spolek Tauchritz a sdružení Hornolužiští horníci.  

Hornická historie

Kolesové rypadlo 1452

prohlídky s odborným doprovodem jen na vyžádání

www.bagger1452.de

Haus am See (Dům u jezera) v Tauchritz

výstava – v této sezóně se zaměřením na koníčky a kreativitu u Berzdorfského jezera

www.versoehnung-goerlitz.de

Příjezd k jezeru

Autem

ze Žitavy po silnici B99 směrem na Görlitz

Více o parkování u jezera:

www.goerlitz.de/parken.html

Autobusem

Linka E: z Görlitz-Weinhübel (tramvaj - konečná linie 1) do Deutsch Ossigu – Hagenwerder nádraží – Hagenwerder obec – Sportovní centrum - Tauchritz/West – Blaue Lagune

www.goerlitztakt.de

Vlakem

číslo vlaku OE65: Görlitz – Görlitz/Weinhübel – Hagenwerder – a dále do Ostritz a Žitavy

www.odeg.de

 

Mnoho cest vede k jezeru

K Berzdorfskému jezeru přímo před branami města Görlitz dojedete jen za pár minut autobusem, vlakem, autem nebo na kole po cyklostezce Odra-Nisa směrem na jih. V sezóně je tu provozováno celkem pět parkovišť s více než 1000 parkovacích míst. Nacházejí se u příjezdu k severovýchodní pláži, u přístavu a u Modré laguny.

Náš tip: Až dojedete k jezeru, můžete se vydat na dvě malebné okružní cesty kolem Berzdorfského jezera. Vyplatí se ale také výlet na rozhlednu na západní straně jezera. Odtud se nabízí překrásný výhled na jezero a okolí až k Žitavským a Jizerským horám.

 

Své podněty, upozornění a otázky ohledně Berzdorfského jezera pište na:  see@europastadt-goerlitz.de

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen