Jak změřit svět

Die Vermessung der Welt (Originální název)

V roce 2009 se ve Zhořelci uskutečnila zcela speciální premiéra: proslulý německý režisér Detlev Buck natočil v tomto roce první fikční dramatický film v trojrozměrné verzi. Zfilmování Kehlmannova románu „Jak změřit svět“ se natáčelo především kolem Dolního náměstí, např. na nádvoří radnice a zejména v domě Hnědý jelen. V interiérech tohoto obrovského domu vzniklo hned několik setů. Opět se tu zapojilo mnoho komparsistů, i když tomu museli přinést i určité „oběti“. Pro jednu scénu se školáky si tito chlapci museli nechat ostříhat hlavu dohola.

A ještě jedna nikoli nepodstatná filmová rekvizita pocházela z regionu. V rodinném podniku Hultsch v nedalekém Neukirchu bylo na objednávku režiséra Detleva Bucka vyrobeno 20 dřeváků.

Německo-rakouské 3D zfilmování stejnojmenného románu Daniela Kehlmanna o dvou géniích, Carlu Friedrichu Gaußovi a Alexandru Humboldtovi, kteří se na začátku 19. století vydali změřit svět. Gauß přináší matematické chápání a Humboldt své přírodovědné znalosti. Podporuje je Humboldtův otec, který chce rozšířit svou sbírku. Objevují při tom mnoho nových kultur, ale naráží i na žalostné poměry a sbírají jedinečné zkušenosti.

Jak změřit svět - oficiální trailer

Florian David Fitz, David Kross, Katharina Thalbach, Albrecht Schuch

Austrian film Award 2013: nejlepší kostýmy (Thomas Oláh), nejlepší masky (Monika Fischer-Vorauer, Michaela Payer)

Detlev Buck