Vidět & zažít

Akce

Kulturní sezona je tu po celý rok

 Nechte se nadchnout rozmanitým kulturním životem německo-polského evropského města.

Výstava "Obchodní paláce na královské cestě Via Regia"

15.06. - 18.10.2020

V ulici Brüderstraße 9, v jednom ze Zhořelských halových domů, je k vidění výstava "Obchodní paláce na královské cestě Via Regia - výstavní a výzkumný projekt“. Spolu s hlavním exponátem, samotným nerekonstruovaným halovým domem, jsou k vidění velkoformátové fotografie dalších halových budov podél obchodní stezky Via Regia, vysoce přesný 3D-výtisk budovy v Brüderstraße 9, tak jako animovaný film o vzniku Zhořelských halových domů.

Další informace

Filmový festival Nisa

24.09. - 27.09.2020

Trinacionální filmový festival Nisa vstupuje do svého 17. vydání. Iniciován kinem "KunstBauerKino" v saském Großhennersdorfu ve spolupráci s filmovými kluby v českém Liberci a polské Jelenií Góře, nabízí festival od roku 2004 mladým i zkušeným filmovým producentům z Německa, Polska a Česka fórum a publiku přeshraniční program s více jak 100 filmy, koncerty, výstavami, předčítání a akcí v trojzemí na řece Nise.

Další informace

Zhořelecký Bachův týden

30.09. - 04.10.2020

Tento slavnostní týden patří muzikálním dílům Johanna Sebastiana Bacha, která jsou uvedena v kostelech protestanské církve obce vnitřního města. Kromě zahajovacího koncertu zažijete vzpomínkové kantáty, rádiové vysílání bohoslužby k Díkůvzdání a vystoupení kantát v kostele sv. Petra a Pavla.

Slezský vánoční trh v Görlitz

04.12. - 20.12.2020

Umělečtí řemeslníci, obchodníci a gastronomové prezentují zboží a speciality ze Slezska, Saska, Polska a Čech.

webové stránky

Kluziště

27.11.2020 - 10.01.2021

V romantických kulisách Horního náměstí se mohou projíždět na bruslích malí i velcí bruslaři.

webové stránky

Výhled události na rok 2021

Mezinárodn MESSIAEN-ovy dny Görlitz-Zgorzelec

14.01. - 17.01.2021

Francouzský skladatel Olivier Messiaen dokázal, že hudba se neodděluje, ale spojuje, když složil své mistrovské dílo „Kvarteto na konci času“ během jeho uvěznění v zajateckém táboře Stalag VIII A v Görlitz (dnes Zgorzelec), které poprvé 15. ledna 1941 v táboře uvedl. Kolem 15. ledna se na památku všech, kteří v tomto táboře trpěli a doufali, konají Mezinárodní Messiaenovy dny - festival se znamenitými umělci, který různými způsoby existenciální sílu hudby oživuje.

Další informace

Procesí křížové cesty

02.04.2021

Na Velký pátek se ve Zhořelci koná tradiční křížová cesta. Trasa začíná ve 13:30 v kryptě kostela svatého Petra a Pavla, a vede podél zhořelské „Via Dolorosa“ se svými sedmi stanicemi až ke Svatému hrobu, nejlépe zachované věrné napodobenině Svaté hrobky z Jeruzaléma. Zde se koná v závěru křížové cesty v 15:00 hodin rozjímání k hodině Ježíšovy smrti.

Další informace

Mezinárodní den památek a sídel

18.04.2021

Mezinárodní den památek a sídel  byl založen v roce 1982 mezinárodní radou pro památky a sídla (ICOMOS) ve spolupráci s organizací OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Při této příležitosti nabízí město Zhořelec, jako nižší orgán památkové ochrany, každoročně speciální akce.

Dny literatury na Nise

21.04. - 25.04.2021

Mezinárodní festival literárních dnů na Nise představuje současné a zapomenuté popř. neznámé aspekty středoevropského sousedství a zaměřuje se na úhly pohledu na minulost a současnost regionu pomocí příkladu moderní literatury. Ke dnům literatury na řece Nisa budou kromě čtení od zavedených autorů a autorek uvedeny také koncerty, filmové projekce, scénické reprezentace a integrační koncepty, jako jsou např. soutěže.

Další informace

Zhořelecká varhanní noc

23.05.2021

Také v roce 2020 se na svatodušní neděli konná roční Zhořelecká varhanní noc. Dočkáte se znění varhan v kostelech protestantské vnitroměstské obce a varhan v katedrále svatého Jakuba. Přitom bude varhanní noc zahájena koncertem slunečních varhan v kostele sv. Petra a večer ukončena. Kromě toho se můžete těšit na melodii Jemlichových varhan v Luteránském kostele (Lutherkirche), Švecovské varhany v kostele „Frauenkirche“ a Soví varhany v katedrále sv. Jakoba.

Další informace

Jazzové dny ve Zhořelci

02.06. - 13.06.2021 + Mimořádné koncerty

Čtvrtstoletí strhujícího jazzu ve Zhořelci: Festival nabízí koncerty na čtyřech neobyčejných místech a dalších místech v Görlitz, Berthelsdorfu, Löbau, Bad Muskau a Horce. Přitom se jevistěm pro velkolepou hudbu a setkáním pro překavpivé publikum stanou světlík, staré dílny, nádvoří zámků a historická stáj.

Další informace

Evropský maraton

06.06.2021

Na začátku června opět očekáváme mnoho profesionálních běžců, rekreačních sportovců, rodin a tréninkových skupin z Německa, Evropy a další "koutů" světa. Kromě již známých běžeckých tratí jako je maraton, půlmaratona 10 km dlouhá trať, nabízí evropský maraton také 5 km dlouhou trať pro rekreační běžce. Speciálně pro věkovou skupinu žáků je určen běh o délce 2 km. A i na ty nejmenší se nezapomnělo s tratí o délce 400 metrů.

Další informace

Landskron pivní slavnosti smyslů

v červnu 2021

Soukromý pivovar Landskron zve po tři dny do dvora památkově chráněného pivovaru.

webové stránky

Letní divadlo pod širým nebem

v létě 2021

Divadlo Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau nabízí každoročně program pod širým nebem. Tři herní místa přitahují vzrušující nabídkou zábavy. 

Další informace

Zhořelecký den jezera

v létě 2021

Odpočiňte si na jezeře, aktivně na kole a na lodi, zážijte kulturu a užijte si gastronomii - takhle zábavně se dá strávit léto u Berzdorferského jezera. Během léta Vás k jezeru zvou firmy, spolky a aktéři. Jako vrchol na Vás čeká festival na Modré laguně s mezinárodní plachetnicí a Zhoželecký týden jezera. Kromě toho existují akcemi nabité dny s různými sportovními soutěžemi.

Další informace

ViaThea - Mezinárodní pouliční divadelní festival

v červenci 2021

Ulice a náměstí evropského města Görlitz / Zgorzelec budou na tři dny proměněny v rozsáhlou divadelní scénu pod širým nebem a stanou se místem setkávání kultur. ViaThea je místem setkání umělců a diváků různých národností.
Od masek a figur loutkového divadla, přes WalkActs až po úroveň Cirque, střední i velká jevištní představení, to je celé spektrum umění  zastoupeno ve veřejném prostoru, až Vaše oči jiskří a Vaše srdce jásá. Užijte si divadlo v nádherné atmosféře a staňte se součástí řady inscenací. V těchto dnech prožijte město na nový způsob. Těšte se společně s námi na pouliční divadelní festival ViaThea v Görlitz / Zgorzelec.

Další informace

Slezský hrnčířský trh

19.07. - 20.07.2021

Slezský hrnčířský trhje řemeslným trhem v tom nejlepším slova smyslu. Zde zastupují hrnčíři a hrnčířky svým jménem kvalitu a jedinečnost svých produktů. Každý kousek vznikl jako láskyplné řemeslné umění. Slezký hrnčířský trhpřekvapuje svou působivou různorodostí. Bez ohledu na to, zda se jedná o ozdobné předměty nebo předměty pro každodenní potřeby, veškeré zboží je dostupné v různých stylech. Kromě toho, existuje celá řada pohostinství, radostný způsob života a všestranné slezské zvyky ve formě písniček, tržních hudebníků nebo lidových tanců a tanců v krojích.

Další informace

Zhořelecké staroměstské slavnosti a Jakubské slavnosti ve Zgorzelci

27.08. - 29.08.2021

Evropské město Görlitz-Zgorzelec slaví, poslední srpnový víkend na obouch březích řeky Nisy, jedny z nejkrásnějších a největších lidových slavností v regionu. To se směje, tančí, zpívá, mluví, hoduje, mlsá, nakupuje, brouzdá a slaví. Zhořelecké staroměstské slavnosti se svými početnými obchodníky, stánky s občerstvením, hudebníky a žongléry vdechují do historických ulic města tři barevné dny života. V centru města je na několika podiích k vidění mnohostraný program, který ročně vítá více jak stotisíc návštěvníků.

Další informace

Den otevřených památek

12.09.2021

V tento den se můžete vydat na prohlídku ke skoro 4 000 památkám ve Zhořelci, které jinak zůstávají skryté. Okolí dne památek oživuje trh řemesel a doprovodný program koncertů, prohlídek s průvodcem a mnoho akcí vyjímečného dědictví města.

 

Zdroj fotografie:
Fotografie "Messiaenovy dny: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V., Fotografie "Dny literatury na Nise": Axel Lange, Fotografie "Kluziště": Nikolai Schmidt, Fotografie "Filmový festival Nisa: H. Roensch, Fotografie "Jazzové dny": R. Schubert, Fotografie "Letní divadlo pod širým nebem": Pawel Sosnowski, Fotografie "Evropský maraton": Europamarathon Görlitz-Zgorzelec e.V., Fotografie "Landskron pivní slavnosti smyslů": Landskron BRAU-MANUFAKTUR, Fotografie "Mezinárodní festival pouličního divadla ViaThea": R. Weisflog, Fotografie "Slezský hrnčířský trh": R. Wintermann, Fotografie "Zhořelecký den jezera": R. Weisflog, Fotografie "Zhořelecké staroměstké slavnosti": Sächsische Zeitung, Fotografie "Patrimonium Gorlicense a Den otevřených památek": R. Michel, Fotografie "Slezský vánoční trh v Görlitz: N. Schmidt, Fotografie "Bachův týden": Magnet Werbeagentur, Fotografie "Euro Fashion Award": Kaufhaus Görlitz, Fotografie "Výstava 'Obchodní paláce na královské cestě Via Regia' ": Ulrich Schwarz, Berlin, Fotografie "Procesí křížové cesty": C. Freudrich, Fotografie "Mezinárodní den památek a sídel": Europastadt GmbH, Fotografie "Zhořelecká varhanní noc": Evangelische Innenstadtgemeinde

Dojmy z Slezský hrnčířský trh

Dojmy z Zhořelecké staroměstské slavnosti

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen