Vidět & zažít

Akce

Kulturní sezona je tu po celý rok

 Nechte se nadchnout rozmanitým kulturním životem německo-polského evropského města.

Výstava "Obchodní paláce na královské cestě Via Regia"

duben až říjen 2020

V ulici Brüderstraße 9, v jednom ze Zhořelských halových domů, je k vidění výstava "Obchodní paláce na královské cestě Via Regia - výstavní a výzkumný projekt“. Spolu s hlavním exponátem, samotným nerekonstruovaným halovým domem, jsou k vidění velkoformátové fotografie dalších halových budov podél obchodní stezky Via Regia, vysoce přesný 3D-výtisk budovy v Brüderstraße 9, tak jako animovaný film o vzniku Zhořelských halových domů.

Další informace

Procesí křížové cesty

10.04.2020 - Schůzka byla zrušena !!!

Na Velký pátek se ve Zhořelci koná tradiční křížová cesta. Trasa začíná ve 13:30 v kryptě kostela svatého Petra a Pavla, a vede podél zhořelské „Via Dolorosa“ se svými sedmi stanicemi až ke Svatému hrobu, nejlépe zachované věrné napodobenině Svaté hrobky z Jeruzaléma. Zde se koná v závěru křížové cesty v 15:00 hodin rozjímání k hodině Ježíšovy smrti.

Další informace

Mezinárodní den památek a sídel

18.04.2020 - Schůzka byla zrušena !!!

Mezinárodní den památek a sídel  byl založen v roce 1982 mezinárodní radou pro památky a sídla (ICOMOS) ve spolupráci s organizací OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Při této příležitosti nabízí město Zhořelec, jako nižší orgán památkové ochrany, každoročně speciální akce.

Dny literatury na Nise

22.04. - 26.04.2020 - Wydarzenie zostało przełożone!!!

Mezinárodní festival literárních dnů na Nise představuje současné a zapomenuté popř. neznámé aspekty středoevropského sousedství a zaměřuje se na úhly pohledu na minulost a současnost regionu pomocí příkladu moderní literatury. Ke dnům literatury na řece Nisa budou kromě čtení od zavedených autorů a autorek uvedeny také koncerty, filmové projekce, scénické reprezentace a integrační koncepty, jako jsou např. soutěže.

Další informace

Filmový festival Nisa

12.05. - 17.05.2020 - Wydarzenie zostało przełożone!!!

Trinacionální filmový festival Nisa vstupuje do svého 17. vydání. Iniciován kinem "KunstBauerKino" v saském Großhennersdorfu ve spolupráci s filmovými kluby v českém Liberci a polské Jelenií Góře, nabízí festival od roku 2004 mladým i zkušeným filmovým producentům z Německa, Polska a Česka fórum a publiku přeshraniční program s více jak 100 filmy, koncerty, výstavami, předčítání a akcí v trojzemí na řece Nise.

Další informace

Zhořelecká varhanní noc

31.05.2020

Také v roce 2020 se na svatodušní neděli konná roční Zhořelecká varhanní noc. Dočkáte se znění varhan v kostelech protestantské vnitroměstské obce a varhan v katedrále svatého Jakuba. Přitom bude varhanní noc zahájena koncertem slunečních varhan v kostele sv. Petra a večer ukončena. Kromě toho se můžete těšit na melodii Jemlichových varhan v Luteránském kostele (Lutherkirche), Švecovské varhany v kostele „Frauenkirche“ a Soví varhany v katedrále sv. Jakoba.

Další informace

Jazzové dny ve Zhořelci

03.06. - 14.06.2020 + Mimořádné koncerty

Čtvrtstoletí strhujícího jazzu ve Zhořelci: Festival nabízí koncerty na čtyřech neobyčejných místech a dalších místech v Görlitz, Berthelsdorfu, Löbau, Bad Muskau a Horce. Přitom se jevistěm pro velkolepou hudbu a setkáním pro překavpivé publikum stanou světlík, staré dílny, nádvoří zámků a historická stáj.

Další informace

Evropský maraton

07.06.2020 - Schůzka byla zrušena!!! Nowe spotkanie: 06.06.2021

Na začátku června opět očekáváme mnoho profesionálních běžců, rekreačních sportovců, rodin a tréninkových skupin z Německa, Evropy a další "koutů" světa. Kromě již známých běžeckých tratí jako je maraton, půlmaratona 10 km dlouhá trať, nabízí evropský maraton také 5 km dlouhou trať pro rekreační běžce. Speciálně pro věkovou skupinu žáků je určen běh o délce 2 km. A i na ty nejmenší se nezapomnělo s tratí o délce 400 metrů.

Další informace

Landskron pivní slavnosti smyslů

12.06. - 14.06.2020

Soukromý pivovar Landskron zve po tři dny do dvora památkově chráněného pivovaru.

webové stránky

Letní divadlo pod širým nebem

červenec - srpen 2020

Divadlo Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau nabízí každoročně program pod širým nebem. Tři herní místa přitahují vzrušující nabídkou zábavy. 2020 budou Bambi a jeho bratr Trinity skákat po lesním jevišti v Jonsdorfu v představení „Práva a levá ruka ďábla“, kdy se bude kouřit z revolverů a sílit pěsti. Na klášterním dvoře to bude děsivé s pčedstavením „Jedno kousnutí pro dva - duel dvou, sajících krev“ a v zahradě městské haly v Görlitz přichází na pódium úspěšný muzikál „Evita“.

Další informace

ViaThea - Mezinárodní pouliční divadelní festival

02.07. - 04.07.2020

Ulice a náměstí evropského města Görlitz / Zgorzelec budou na tři dny proměněny v rozsáhlou divadelní scénu pod širým nebem a stanou se místem setkávání kultur. ViaThea je místem setkání umělců a diváků různých národností.
Od masek a figur loutkového divadla, přes WalkActs až po úroveň Cirque, střední i velká jevištní představení, to je celé spektrum umění  zastoupeno ve veřejném prostoru, až Vaše oči jiskří a Vaše srdce jásá. Užijte si divadlo v nádherné atmosféře a staňte se součástí řady inscenací. V těchto dnech prožijte město na nový způsob. Těšte se společně s námi na pouliční divadelní festival ViaThea v Görlitz / Zgorzelec.

Další informace

Zhořelecký den jezera

17.07. - 26.07.2020 - Schůzka byla zrušena !!!

Odpočiňte si na jezeře, aktivně na kole a na lodi, zážijte kulturu a užijte si gastronomii - takhle zábavně se dá strávit léto u Berzdorferského jezera. Během léta Vás k jezeru zvou firmy, spolky a aktéři. Jako vrchol na Vás čeká festival na Modré laguně s mezinárodní plachetnicí a Zhoželecký týden jezera. Kromě toho existují akcemi nabité dny s různými sportovními soutěžemi.

Další informace

Slezský hrnčířský trh

18.07. - 19.07.2020

Slezský hrnčířský trhje řemeslným trhem v tom nejlepším slova smyslu. Zde zastupují hrnčíři a hrnčířky svým jménem kvalitu a jedinečnost svých produktů. Každý kousek vznikl jako láskyplné řemeslné umění. Slezký hrnčířský trhpřekvapuje svou působivou různorodostí. Bez ohledu na to, zda se jedná o ozdobné předměty nebo předměty pro každodenní potřeby, veškeré zboží je dostupné v různých stylech. Kromě toho, existuje celá řada pohostinství, radostný způsob života a všestranné slezské zvyky ve formě písniček, tržních hudebníků nebo lidových tanců a tanců v krojích.

Další informace

Zhořelecké staroměstské slavnosti

28.08. - 30.08.2020

Evropské město Görlitz-Zgorzelec slaví, poslední srpnový víkend na obouch březích řeky Nisy, jedny z nejkrásnějších a největších lidových slavností v regionu. To se směje, tančí, zpívá, mluví, hoduje, mlsá, nakupuje, brouzdá a slaví. Zhořelecké staroměstské slavnosti se svými početnými obchodníky, stánky s občerstvením, hudebníky a žongléry vdechují do historických ulic města tři barevné dny života. V centru města je na několika podiích k vidění mnohostraný program, který ročně vítá více jak stotisíc návštěvníků.

Další informace

Jakubské slavnosti ve Zgorzelci byl zrušen.

Den otevřených památek

13.09.2020

V tento den se můžete vydat na prohlídku ke skoro 4 000 památkám ve Zhořelci, které jinak zůstávají skryté. Okolí dne památek oživuje trh řemesel a doprovodný program koncertů, prohlídek s průvodcem a mnoho akcí vyjímečného dědictví města.

 

Zhořelecký Bachův týden

30.09. - 04.10.2020

Tento slavnostní týden patří muzikálním dílům Johanna Sebastiana Bacha, která jsou uvedena v kostelech protestanské církve obce vnitřního města. Kromě zahajovacího koncertu zažijete vzpomínkové kantáty, rádiové vysílání bohoslužby k Díkůvzdání a vystoupení kantát v kostele sv. Petra a Pavla.

Další informace

Slezský vánoční trh v Görlitz

04.12. - 20.12.2020

Umělečtí řemeslníci, obchodníci a gastronomové prezentují zboží a speciality ze Slezska, Saska, Polska a Čech.

webové stránky

Kluziště

27.11.2020 - 10.01.2021

V romantických kulisách Horního náměstí se mohou projíždět na bruslích malí i velcí bruslaři.

webové stránky

Výhled události na rok 2021

Mezinárodn MESSIAEN-ovy dny Görlitz-Zgorzelec

v lednu 2021

Francouzský skladatel Olivier Messiaen dokázal, že hudba se neodděluje, ale spojuje, když složil své mistrovské dílo „Kvarteto na konci času“ během jeho uvěznění v zajateckém táboře Stalag VIII A v Görlitz (dnes Zgorzelec), které poprvé 15. ledna 1941 v táboře uvedl. Kolem 15. ledna se na památku všech, kteří v tomto táboře trpěli a doufali, konají Mezinárodní Messiaenovy dny - festival se znamenitými umělci, který různými způsoby existenciální sílu hudby oživuje.

Další informace

Zdroj fotografie:
Fotografie "Messiaenovy dny: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V., Fotografie "Dny literatury na Nise": Axel Lange, Fotografie "Kluziště": Nikolai Schmidt, Fotografie "Filmový festival Nisa: H. Roensch, Fotografie "Jazzové dny": R. Schubert, Fotografie "Letní divadlo pod širým nebem": Pawel Sosnowski, Fotografie "Evropský maraton": Europamarathon Görlitz-Zgorzelec e.V., Fotografie "Landskron pivní slavnosti smyslů": Landskron BRAU-MANUFAKTUR, Fotografie "Mezinárodní festival pouličního divadla ViaThea": R. Weisflog, Fotografie "Slezský hrnčířský trh": R. Wintermann, Fotografie "Zhořelecký den jezera": R. Weisflog, Fotografie "Zhořelecké staroměstké slavnosti": Sächsische Zeitung, Fotografie "Patrimonium Gorlicense a Den otevřených památek": R. Michel, Fotografie "Slezský vánoční trh v Görlitz: N. Schmidt, Fotografie "Bachův týden": Magnet Werbeagentur, Fotografie "Euro Fashion Award": Kaufhaus Görlitz, Fotografie "Výstava 'Obchodní paláce na královské cestě Via Regia' ": Ulrich Schwarz, Berlin, Fotografie "Procesí křížové cesty": C. Freudrich, Fotografie "Mezinárodní den památek a sídel": Europastadt GmbH, Fotografie "Zhořelecká varhanní noc": Evangelische Innenstadtgemeinde

Dojmy z Slezský hrnčířský trh

Dojmy z Zhořelecké staroměstské slavnosti

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen