Vidět & zažít

Akce

Kulturní sezona je tu po celý rok

V roce 2021 oslaví Görlitz své 950. výročí města. Město se těší na populární každoroční události a na jejich oslavu společně s občany a návštěvníky. Četné nápady občanů Görlitz, které byly oceněny v soutěži „My jsme Görlitz“, také zpestří oblast města v roce výročí.

Výstava

10. června - 17. října 2021

V ulici Brüderstraße 9, v jednom ze Zhořelských halových domů, je k vidění výstava "Obchodní paláce na královské cestě Via Regia - výstavní a výzkumný projekt“. Spolu s hlavním exponátem, samotným nerekonstruovaným halovým domem, jsou k vidění velkoformátové fotografie dalších halových budov podél obchodní stezky Via Regia, vysoce přesný 3D-výtisk budovy v Brüderstraße 9, tak jako animovaný film o vzniku Zhořelských halových domů.

Další informace

Zhořelecké staroměstské slavnosti a Jakubské slavnosti ve Zgorzelci

27. srpna - 29. srpna 2021
Staroměstské slavnosti jsou pro letošní rok zrušeny jako festival o jednom víkendu. O několika víkendech od června do září se bude konat mnoho menších akcí.

Evropské město Görlitz-Zgorzelec slaví, poslední srpnový víkend na obouch březích řeky Nisy, jedny z nejkrásnějších a největších lidových slavností v regionu. To se směje, tančí, zpívá, mluví, hoduje, mlsá, nakupuje, brouzdá a slaví. Zhořelecké staroměstské slavnosti se svými početnými obchodníky, stánky s občerstvením, hudebníky a žongléry vdechují do historických ulic města tři barevné dny života. V centru města je na několika podiích k vidění mnohostraný program, který ročně vítá více jak stotisíc návštěvníků.

Další informace

Lužický festival

25. srpna - 18. září 2021

Tento multižánrový kulturní festival každoročně koncem léta reflektuje proměnu Lužice jako kulturního tématu evropského formátu a celosvětového významu. Za tímto účelem se koná více než 80 akcí v regionu od Lübben po Žitavu, a tím i za hranicemi Saska a Braniborska: Koncerty, divadlo, jazz, písňové recitály, výstavy, instalace a besedy.

webové stránky

Den otevřených památek

12. září 2021

V tento den se můžete vydat na prohlídku ke skoro 4 000 památkám ve Zhořelci, které jinak zůstávají skryté. Okolí dne památek oživuje trh řemesel a doprovodný program koncertů, prohlídek s průvodcem a mnoho akcí vyjímečného dědictví města.

 

Filmový festival Nisa

16. září - 19. září 2021

18. května měl v regionu tří zemí na řece Nise začít 18. ročník filmového festivalu Nisa. Kvůli současné koronáži se však festival nebude moci uskutečnit v plánované podobě. Kurátorované filmy a část doprovodného programu letošního ročníku festivalu bude nyní možné zhlédnout nebo zažít od 16. do 19. září.

Trinacionální filmový festival Nisa vstupuje do svého 17. vydání. Iniciován kinem "KunstBauerKino" v saském Großhennersdorfu ve spolupráci s filmovými kluby v českém Liberci a polské Jelenií Góře, nabízí festival od roku 2004 mladým i zkušeným filmovým producentům z Německa, Polska a Česka fórum a publiku přeshraniční program s více jak 100 filmy, koncerty, výstavami, předčítání a akcí v trojzemí na řece Nise.

Další informace

Jazzové dny ve Zhořelci

Nové datum: 30. září - 16. října 2021 + Speciální koncert: 29. července 2021

Čtvrtstoletí strhujícího jazzu ve Zhořelci: Festival nabízí koncerty na čtyřech neobyčejných místech a dalších místech v Görlitz, Berthelsdorfu, Löbau, Bad Muskau a Horce. Přitom se jevistěm pro velkolepou hudbu a setkáním pro překavpivé publikum stanou světlík, staré dílny, nádvoří zámků a historická stáj.

Další informace

Kluziště

19. listopadu 2021 - 09. ledna 2022

V romantických kulisách Horního náměstí se mohou projíždět na bruslích malí i velcí bruslaři.

webové stránky

Slezský vánoční trh v Görlitz

03. prosince - 19. prosince 2021

Umělečtí řemeslníci, obchodníci a gastronomové prezentují zboží a speciality ze Slezska, Saska, Polska a Čech.

webové stránky

Výhled události na rok 2022

Mezinárodn MESSIAEN-ovy dny Görlitz-Zgorzelec

Leden 2022

Francouzský skladatel Olivier Messiaen dokázal, že hudba se neodděluje, ale spojuje, když složil své mistrovské dílo „Kvarteto na konci času“ během jeho uvěznění v zajateckém táboře Stalag VIII A v Görlitz (dnes Zgorzelec), které poprvé 15. ledna 1941 v táboře uvedl. Kolem 15. ledna se na památku všech, kteří v tomto táboře trpěli a doufali, konají Mezinárodní Messiaenovy dny - festival se znamenitými umělci, který různými způsoby existenciální sílu hudby oživuje.

Další informace

Procesí křížové cesty

Velký pátek, 15. dubna 2022

Na Velký pátek se ve Zhořelci koná tradiční křížová cesta. Trasa začíná ve 13:30 v kryptě kostela svatého Petra a Pavla, a vede podél zhořelské „Via Dolorosa“ se svými sedmi stanicemi až ke Svatému hrobu, nejlépe zachované věrné napodobenině Svaté hrobky z Jeruzaléma. Zde se koná v závěru křížové cesty v 15:00 hodin rozjímání k hodině Ježíšovy smrti.

Další informace

Mezinárodní den památek a sídel

18. dubna 2022

Mezinárodní den památek a sídel  byl založen v roce 1982 mezinárodní radou pro památky a sídla (ICOMOS) ve spolupráci s organizací OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Při této příležitosti nabízí město Zhořelec, jako nižší orgán památkové ochrany, každoročně speciální akce.

Zhořelecká varhanní noc

Bílá neděle, 05. června 2022

Také v roce 2022 se na svatodušní neděli konná roční Zhořelecká varhanní noc. Dočkáte se znění varhan v kostelech protestantské vnitroměstské obce a varhan v katedrále svatého Jakuba. Přitom bude varhanní noc zahájena koncertem slunečních varhan v kostele sv. Petra a večer ukončena. Kromě toho se můžete těšit na melodii Jemlichových varhan v Luteránském kostele (Lutherkirche), Švecovské varhany v kostele „Frauenkirche“ a Soví varhany v katedrále sv. Jakoba.

Další informace

Letní divadlo pod širým nebem

v létě 2022

Divadlo Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau nabízí každoročně program pod širým nebem. Tři herní místa přitahují vzrušující nabídkou zábavy. 

Další informace

Landskron pivní slavnosti smyslů

Červen 2022

Soukromý pivovar Landskron zve po tři dny do dvora památkově chráněného pivovaru.

webové stránky

Evropský maraton

Června 2022

Na začátku června opět očekáváme mnoho profesionálních běžců, rekreačních sportovců, rodin a tréninkových skupin z Německa, Evropy a další "koutů" světa. Kromě již známých běžeckých tratí jako je maraton, půlmaratona 10 km dlouhá trať, nabízí evropský maraton také 5 km dlouhou trať pro rekreační běžce. Speciálně pro věkovou skupinu žáků je určen běh o délce 2 km. A i na ty nejmenší se nezapomnělo s tratí o délce 400 metrů.

Další informace

ViaThea - Mezinárodní pouliční divadelní festival

07. července - 09. července 2022 

Ulice a náměstí evropského města Görlitz / Zgorzelec budou na tři dny proměněny v rozsáhlou divadelní scénu pod širým nebem a stanou se místem setkávání kultur. ViaThea je místem setkání umělců a diváků různých národností.
Od masek a figur loutkového divadla, přes WalkActs až po úroveň Cirque, střední i velká jevištní představení, to je celé spektrum umění  zastoupeno ve veřejném prostoru, až Vaše oči jiskří a Vaše srdce jásá. Užijte si divadlo v nádherné atmosféře a staňte se součástí řady inscenací. V těchto dnech prožijte město na nový způsob. Těšte se společně s námi na pouliční divadelní festival ViaThea v Görlitz / Zgorzelec.

Další informace

Slezský hrnčířský trh

16. července - 17. července 2022

Slezský hrnčířský trh je řemeslný trh v tom nejlepším slova smyslu. Hrnčíři a keramici zde svými jmény reprezentují kvalitu a jedinečnost svých výrobků. Každý kus je ručně vyroben s láskou. Slezský hrnčířský trh překvapuje svou působivou rozmanitostí. Ať už jde o dekorativní předměty nebo předměty denní potřeby, veškeré zboží je k dispozici v různých stylech.

Další informace

Zhořelecký Bachův týden

Podzim 2022

Tento slavnostní týden patří muzikálním dílům Johanna Sebastiana Bacha, která jsou uvedena v kostelech protestanské církve obce vnitřního města. Kromě zahajovacího koncertu zažijete vzpomínkové kantáty, rádiové vysílání bohoslužby k Díkůvzdání a vystoupení kantát v kostele sv. Petra a Pavla.

Výhled události na rok 2023

Dny literatury na Nise

2023

Mezinárodní festival literárních dnů na Nise představuje současné a zapomenuté popř. neznámé aspekty středoevropského sousedství a zaměřuje se na úhly pohledu na minulost a současnost regionu pomocí příkladu moderní literatury. Ke dnům literatury na řece Nisa budou kromě čtení od zavedených autorů a autorek uvedeny také koncerty, filmové projekce, scénické reprezentace a integrační koncepty, jako jsou např. soutěže.

Další informace

Zdroj fotografie:
Fotografie "Výstava 'Obchodní paláce na královské cestě Via Regia' ": Ulrich Schwarz (Berlin), Fotografie "Procesí křížové cesty": C. Freudrich, Fotografie "Mezinárodní den památek a sídel": Europastadt GmbH, Fotografie "Dny literatury na Nise": Axel Lange, Fotografie "Filmový festival Nisa“: Hannes Roensch, Fotografie "Messiaenovy dny“ MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V., Fotografie "Zhořelecká varhanní noc": Evangelische Innenstadtgemeinde, Fotografie "Letní divadlo pod širým nebem": Pawel Sosnowski, Fotografie "Jazzové dny": Reinhard Schubert, Fotografie "Evropský maraton": Europamarathon Görlitz-Zgorzelec e.V., Fotografie "Landskron pivní slavnosti smyslů": Landskron BRAU-MANUFAKTUR, Fotografie "Mezinárodní festival pouličního divadla ViaThea": Nikolai Schmidt, Fotografie "Slezský hrnčířský trh": Roswitha Wintermann, Fotografie "Zhořelecké staroměstké slavnosti": Sächsische Zeitung, Fotografie "Lužický festival": Nikolai Schmidt, Fotografie "Patrimonium Gorlicense a Den otevřených památek": Rainer Michel, Fotografie "Kluziště": Nikolai Schmidt, Fotografie "Slezský vánoční trh v Görlitz: Nikolai Schmidt, Fotografie "Bachův týden": Magnet Werbeagentur

Zhořelecké staroměstké slavnosti, Fotografie: Nikolai Schmidt

Dojmy z Slezský hrnčířský trh

Dojmy z Zhořelecké staroměstské slavnosti

Imprint Datenschutz Button - Nach oben scrollen Button - Nach oben scrollen